Momordica charantia'nın gastrit üzerine etkisi
The effects of momordica charantia on gastritis
  1. Tez No: 833770
  2. Yazar: YİĞİT İSKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM AKÇAKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Gastrit çeşitli etiyolojilere bağlı olarak gelişebilen, tedavi edilmediği takdirde uzun dönemde ciddi komplikasyonlar ile ilişkili olabilen kronik bir sağlık problemidir. Patoloji ve hastalığın seyrine göre, farklı sınıflama tanımlamaları bulunmasına karşın en yaygın şekilde akut ve kronik gastrit olarak sınıflandırılır. Akut gastrit, genellikle uyarıcı gıdalar, ilaçlar, kimyasal korozif maddeler, bakteriyel enfeksiyonlar ve stres reaksiyonu gibi etkenler tarafından tetiklenirken, kronik gastrit çok daha kompleks etiyoloji ve mekanizmalara sahiptir ve genellikle multifaktöriyeldir.Gastrik mukoza da oluşan enflamasyona yanıt olarak açığa çıkan Serbest Oksijen radikalleri tarafından hasar oluşturulur. Yükselen konsantrasyonları hücreler tarafından algılanarak, vücuttaki anti oksidan mekanizmaların devreye girmesine neden olur. Takip ve tedavi çeşitli medikal seçenekler farklı mekanizmalar üzerinden etki göstermektedir. Yine bazı tedaviler sonrasında nüks oranları oldukça yüksek olup, uzun dönem geleneksel tedavilerin kullanımında çeşitli patolojilere yatkınlık oluşabileceğinden bilim insanlarının bu alanda yeni substrat arayışları devam etmektedir. Literatürde çeşitli medikal alanlarda, doğru seçilen fitoteropatik ajanların uzun dönem kullanımında daha düşük risk profilleri olup, altın standart tedaviye yakın sonuçları olduğu bilinmektedir. Bu amaçla M.Charantia çeşitli biyolojik özellikleri ile araştırmacıların dikkatini çekmiştir. (Immünstimülan, Anti-Enflamatuvar, Anti- Oksidan, Kardiyoprotektif, Hipoglisemik ve Serbest Radikal Çöpçüsü) Yapılan çalışmalarda, M.Charantia'nın pektin polisakkaritlerinin jel yapısı oluşturarak ön planda mukoprotektif ve antioksidan mekanizmalar üzerinden enflamasyonu baskılayan anti-gastrik bir ajan olduğu düşünülmektedir. Burada oluşturulan deneysel modelde, M.Charantia'nın gastrit tedavisindeki etkinliği Kan Parametreleri - Oksidatif Stress ve Enflamatuvar Sitokinler ve Markerlar ile histopatolojik incelemeler ile detaylı olarak değerlendirilerek altın standart Proton Pompa Inhibitörü tedavisine alternatif olabileceği düşünülmektedir. xv Gereç ve Yöntem: Ağırlıkları 200-250 gr arasında değişen yaklaşık olarak aynı yaşta, Sprague Dawley (SD) cinsi 25 adet erkek sıçan 2 haftalık süre boyunca uygun akklimizasyon sonrası, gerekli ölçümler yapılarak, raslantısal olarak kontrol ve çalışma gruplarına dağıtıldı. Tüm gruplar deney modelleri oluşturulmadan 24 saatlik süre ile aç bırakılarak, su ulaşımına kısıtlama getirilmedi. Deney hayvanlarının bakımlarına ilişkin yürürlülükteki uygulamalara özen gösterildi. 24 saatlik açlığı takiben, %80'lik Etanol (C2H5OH) 5ml/kg intragastrik yoldan oral gavaj yardımı ile verilerek literatüre uygun olarak yaklaşık 4 saat sonra model oluşturuldu. (5) Grup 1 Sham, Grup 2 Etanol (5ml/kg), Grup 3 Momordica Charantia (30 mg/kg), Grup 4 Proton Pompa Inhibitörü (Omeprazol 20 mg/kg), Grup 5 Bitkisel Kapsül Bileşiği (1 Kapsül- Zeytin Yaprağı Ekstresi 250 mg, Kudret Narı Ekstresi 200 mg , Garcinia Cambogia ( Garsiniya) Ekstresi 150 mg, Tarçın 100 mg, L-Karnitin 50 mg, Krom 100 μg) olmak üzere toplamda beş adet grup oluşturuldu. Tedavi süresi daha önceki çalışmalar ile uyumlu olarak 14 gün olarak belirlenerek, uygulanan her tedavi yöntemi sıçanlara benzer şekilde oral gavaj yardımı ile verildi.(6) Sıçanlar model oluşturulup, 14 gün boyunca farklı yöntemler ile tedavi edildikten sonra kanları alınarak, Ketamin Xylazine anestezisi ile sakrifiye edildikten sonra, sternum ve anüs arasından yapılan orta hat insizyonu ile Total Gastrektomi yapıldı. Dokudan alınan kesitler histopatolojik ve biyokimyasal değerlendirme için ayrılarak, kan, serum ve mide dokusu örnekleri ile birlikte laboratuvar koşullarında -80 derecede saklandı. Kan Parametreleri - Oksidatif Stress ve Enflamatuvar Sitokinler ve Markerlar ile gerekli histopatolojik boyamalar yapıldıktan sonra incelemeler gerçekleştirilerek, elde edilen tüm veriler istatistiksel analizler ile değerlendirildi. Bulgular: Yapılan incelemelerde, Gruplararası Biyokimya Parametrelerinden Hemogram sonuçlarında MONO (0 - 0,098 10*9 uL), GRA (0.1 - 5.4 10*9 uL), HGB (14-18 g/dL) ve MCHC (31 - 40 g/dL) değerleri istatistiksel olarak anlamlı folarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Gastritis is a chronic health disease that can develop due to various etiologies and, if left untreated, can be associated with serious long-term complications. Based on the pathology and course of the disease, different classification definitions exist, but it is commonly classified as acute and chronic gastritis. Acute gastritis is typically triggered by factors such as irritating foods, medications, chemical corrosive substances, bacterial infections, and stress reactions. On the other hand, chronic gastritis has a much more complex etiology and mechanisms and is often multifactorial. In response to the inflammation that occurs in the gastric mucosa, Free Oxygen Radicals are released, causing damage. Rising concentrations of these radicals are detected by cells, leading to the activation of antioxidant mechanisms in the body. Monitoring and treatment involve various medical options that act through different mechanisms. Despite some treatments, the relapse rates can be quite high, and the long-term use of conventional treatments may lead to susceptibility to various pathologies, prompting researchers to continue searching for new approaches in this field. It is known in the literature that in various medical areas, properly selected phytotherapeutic agents have lower risk profiles and yield results similar to those of the gold standard treatment when used for long periods. In this regard, M.Charantia has drawn the attention of researchers due to its various biological properties (Immunostimulant, Anti-Inflammatory, Antioxidant, Cardioprotective, Hypoglycemic, and Free Radical Scavenger). Studies suggest that M.Charantia's pectin polysaccharides, by forming a gel-like structure, may act as an anti-gastric agent suppressing inflammation primarily through mucoprotective and antioxidant mechanisms. In the experimental model presented here, the effectiveness of M.Charantia in the treatment of gastritis is evaluated in detail through Blood Parameters - Oxidative Stress and Inflammatory Cytokines and Markers, along with histopathological examinations. It is believed that M.Charantia could serve as an alternative to the gold standard Proton Pump Inhibitor treatment. 18 Materials and Methods: 25 male Sprague Dawley (SD) rats, weighing between 200- 250 grams and approximately the same age, were acclimatized for two weeks before being randomly divided into control and experimental groups. After a 24-hour fasting period without restricting water access, all groups were subjected to necessary measurements. Care was taken to adhere to the applicable practices for the care of the experimental animals. Following the 24-hour fasting period, a 5ml/kg dose of 80% Ethanol (C2H5OH) was administered intragastrically through oral gavage, creating the model approximately 4 hours later, in accordance with the literature. Five groups were formed as follows: Group 1 Sham, Group 2 Ethanol (5ml/kg), Group 3 Momordica Charantia (30 mg/kg), Group 4 Proton Pump Inhibitor (Omeprazole 20 mg/kg), and Group 5 Herbal Capsule Compound (1 Capsule - Olive Leaf Extract 250 mg, Pomegranate Extract 200 mg, Garcinia Cambogia Extract 150 mg, Cinnamon 100 mg, L-Carnitine 50 mg, Chromium 100 μg). The treatment period was set at 14 days in accordance with previous studies, and each treatment was administered to the rats in a similar manner through oral gavage. After being subjected to the model and treated with different methods for 14 days, the rats were sacrificed under Ketamine Xylazine anesthesia, and a midline incision was made between the sternum and anus to perform Total Gastrectomy. Tissue sections were taken for histopathological and biochemical evaluation, and blood, serum, and stomach tissue samples were stored at -80 degrees Celsius under laboratory conditions. Blood Parameters - Oxidative Stress and Inflammatory Cytokines and Markers were examined, and all data obtained were evaluated through statistical analyses. Results: In the conducted analyses, statistically significant differences were found in Hemogram results of Biochemistry Parameters between the groups.