İntertrokanterik femur fraktürü operasyonlarında kullanılan farklı rejyonel anestezi yöntemlerinin ekokardiyografik açıdan karşılaştırılması
Ecocardiographical comparison of different regional anesthesia methods used in intertrocanteric femur fracture operations
  1. Tez No: 833823
  2. Yazar: DURDU KAHRAMAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORGÜN ÖKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı intertrokanterik femur fraktürü operasyonlarında kullanılan farklı rejyonel anestezi yöntemlerinin ekokardiyografik açıdan farklarını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif, gözlemsel çalışmaya intertrokanterik femur fraktürü operasyonu geçirecek olan, ASA skoru I-IV risk sınıfındaki 60-100 yaş arası 62 hasta dahil edildi. Hastalar Grup SA (n=32): spinal anestezi uygulanan ve Grup LP (n= 30): lomber ve sakral pleksus bloğu uygulanan olarak 2 gruba ayrıldı. Birincil sonuç ölçütü, modifiye simpson metodu ile ejeksiyon fraksiyonu (EF) ölçüm değeri; sekonder sonuç ölçütleri ise fractional shortening metoduyla EF ölçümü, mitral ve aort kapak doppler ölçümü sonuçları, intraoperatif kan basıncı takipleri, intravenöz uygulanan sıvı miktarları, entropi değerleri olarak belirlendi. Bulgular: Grup içi değerlendirmede her iki grupta da EF değerleri başlangıç değerleriyle işlem sonrası 20.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the echocardiographic differences of different regional anesthesia methods used in intertrochanteric femur fracture operations. Materials and Methods: In this prospective, observational study, included 62 patients aged 60-100 years in the ASA score I-IV risk class who would undergo intertrochanteric femur fracture surgery. The patients were divided into two groups: Group SA (n=32): spinal anesthesia was applied and Group LP (n=30): lumbar and sacral plexusblock was applied. The primary outcome measure was ejection fraction (EF) measurement values with the modified simpson method; secondary outcome measures were determinedas EF mesurement with the fractionalshortening method, mitral and aortic valve doppler measurement results, intraoperative blood pressure follows ups, intravenously administered fluid amounts and entropy values.