Kronik böbrek hastalığı olan çocuklardaiskelet kas kütle indeksi: yorgunluk, uykubozukluğu, yaşam kalitesi ve fonksiyonelperformans ile ilişkisi
In children with chronic kidney diseaseskeletal muscle mass index: fatigue, sleepimpairment, quality of life and functionalrelationship with performance
  1. Tez No: 833824
  2. Yazar: MUHARREM YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK DURMUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş: Sarkopeni yaşla artan ilerleyici kas gücü ve kütlesindeki azalma olarak tanımlanır. Kronik böbrek hastalığı (KBH) sekonder olarak sarkopeniye neden olabilir. Amaç: Bu çalışmanın amacı KBH tanısı almış çocuklarda iskelet kas kütle indeksini değerlendirmek ve bunun fonksiyonel performans, denge, yaşam kalitesi, yorgunluk ve uyku bozukluğu ile ilişkisini tespit etmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda pediatrik nefroloji bölümünde KBH tanısıyla takip edilen 83 hasta (E/K=49/34) ve 71 sağlıklı kontrol (E/K=40/31) prospektif olarak değerlendirildi. Hasta ve kontrol grubunun verilerinin karşılaştırılması iki yaş aralığında gerçekleştirildi (5-12 yaş) ve (13-17 yaş). Ayrıca diyaliz öncesi bulunan hastalar, diyaliz tedavisi gören hastalar ve böbrek nakli yapılmış hastalar olmak üzere üç farklı grup arasında bir karşılaştırma yapıldı. Tüm katılımcıların el ve kuadriseps kas gücü dinamometre ile ölçüldü. Fonksiyonel değerlendirmeleri altı dakika yürüme testi, zamanlı kalk yürü testi, beş tekrarlı otur kalk testi ve yürüme hızı ölçümleri ile yapıldı. Yaşam kalitesi pediatrik yaşam kalitesi envanteri 4.0 versiyonu ile, yorgunluk düzeyi çocuk yorgunluk ölçeği ebeveyn formu ile, uyku bozukluğu çocuklar için uyku bozukluğu ölçeği ile ve denge bozukluğu ise pediatrik denge ölçeği ile değerlendirildi. Biyoelektrik impedans analizi yöntemi ile hesaplanan vücut kas ve yağ kütle ölçümleri kaydedildi. Apendiküler kas kütle indeksi (AKKİ), elde edilen apendiküler kas kütlesinin boyun karesine bölünmesiyle hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Sarcopenia is a age-related condition characterized by progressive loss of muscle mass and strength. Chronic kidney disease (CKD) can cause sarcopenia as a secondary condition. Objective: The aim of this study is to evaluate the skeletal muscle mass index in children diagnosed with CKD and to determine its relationship with functional performance, balance, quality of life, fatigue and sleep disorders. Materials and Methods: In our study, 83 patients (49M/34F) diagnosed with CKD and followed up in the Pediatric Nephrology Department, and 71 healthy controls (40M/31F) were prospectively evaluated. Comparisons of the data of the patient and control groups were carried out in two age ranges (5-12 years) and (13-17 years). Additionally, a comparison was made between three different groups: pre-dialysis patients, patients undergoing dialysis treatment, and patients who had undergone kidney transplantation. Hand and quadriceps muscle strength of all participants were measured using a dynamometer. Six-minute walk test, timed up-and-go test, fiverepetition sit-to-stand test, and gait speed were used to assess functional performance. Quality of life, fatigue and sleep disorder were evaluated with the Pediatric Quality of Life Inventory 4.0, the Child Fatigue Scale parent form and the Children's Sleep Habits Questionnaire, respectively. Balance was assessed with Pediatric Balance Scale. Body muscle and fat mass measurements, which were calculated using bioelectrical impedance analysis, were recorded. Appendicular muscle mass index (ASMI) was calculated by dividing the appendicular muscle mass by the square of the height.