Charles Pertusier ve Michel-François Préaulx ortaklığında Atlas: İstanbul Günleri
An Atlas with the co-work of Pertusier and Préaulx: Days of istanbul
- Tez No: 833891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE PELİN ŞAHİN TEKİNALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 332
Özet
19. yüzyılda değişen politika ile gezginlerin seyahat veya farklı nedenler ile İstanbul'da bulunması, o dönemdeki Osmanlı Devleti'ne günlüklerinde yer vererek tanık olduğu anları yansıtması, bugünün önemli tarihi belgelerini oluşturmuştur. Ayrı zamanda fotoğrafın icadından önce gravürler, dönemin kentsel ve sosyolojik yapısını incelememize yardımcı olan bir diğer önem arz eden unsurdur. Bir askeri ataşe olarak görev nedeniyle İstanbul'da bulunan Charles Pertusier, seyahatnamesinde II. Mahmud döneminin İstanbul'unu aktararak, bu çalışmanın temel çalışma noktasını oluşturur. Michel François Préaulx ise gravürleriyle kendisine eşlik ederek, bu çalışmanın bir diğer basamağını oluşturmuştur. Çalışmanın amacı, II. Mahmud'un dönemine ışık tutan bir seyahatnameyi akademik bilim dünyasına kazandırmak ve gelecekteki çalışmalar için bir rehber oluşturmaktır. Dönemin önemli noktalarına değinmek amaçlı tarihsel süreçle birlikte önemli bir arka plan oluşturulması hedeflenmiş ve Pertusier – Préaulx'nun anlatımlarıyla bu dönemde şehrin ve yaşam biçiminin değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the 19th century, with the changing politics, travellers' presence in Istanbul for travelling or other reasons, reflecting the moments they witnessed by including the Ottoman State in their diaries, have formed important historical documents of today. At the same time, before the invention of photography, engravings are another important element that helps us to examine the urban and sociological structure of the period. Charles Pertusier, who was in Istanbul as a military attaché, conveys the Istanbul of Mahmud II's period in his travelogue and constitutes the main point of study of this study. Michel François Préaulx, accompanying him with his engravings, constitutes another step of this study. The aim of this study is to bring a travelogue that sheds light on the period of Mahmud II to the world of academic science and to create a guide for future studies. It is aimed to create an important background together with the historical process in order to touch upon the important points of the period and to evaluate the city and the way of life in this period with the narratives of Pertusier- Préaulx.