Çankırı-Çorum havzasındaki orta eosen, erken miyosen tortullarının sedimantolojisi
Sedimentology of middle eocene and early miocene deposits in Çankırı-Çorum basin
- Tez No: 83391
- Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN KAZANCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
ÖZET Doktora Tezi ÇANKIRl-ÇORUM HAVZASINDAKİ ORTA EOSEN-ERKEN MİYOSEN TORTULLARININ SEDİMANTOLOJİSİ Levent KARADENİZLİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Nizamettin KAZANO 1999, Sayfa: 251 Jüri: Prof. Dr. Nizamettin KAZANCI Prof. Dr. Teoman NORMAN Prof. Dr. Baki VAROL Prof. Dr. Ergun GÖKTEN Doç. Dr. Abdulrahim ŞAHBAZ Çankırı-Çorum Havzası 15000 km2 lik alanı ve 10 km lik istif kalınlığı ile İç Anadolu'nun Tersiyer' deki en büyük depolanma bölgesi olup Orta Eosen'e kadar denizel, sonrasında karasal- sığ denizel tortullar ile dolmuştur. Bu çalışmada havzanın Orta Eosen (Bartoniyen)- Erken Miyosen arasında geçirdiği evrim konu edilmiş olup yorumlarda kullanılan veriler jeofizik incelemeleri ve fasiyes analizleri ile sağlanmıştır. Çankırı-Çorum Havzasının Orta Eosen-Miyosen aralığına ait istifleri lokalitelere göre farklanmalar sunar. Bu farklanma şimdiye kadar sanıldığı gibi yanal fasiyes değişikliği sonucu değil, alt havzalarda depolanma sonucudur. İncelemeler havza içinde birbirine verev, KD-GB gömülü bindirme faylarının varlığım ve fasiyeslerin bu gömülü faylarla sınırlandığını ortaya koymuştur. Bir başka deyişle Orta Eosen' den sonra büyük Çankırı-Çorum Havzası içinde tektonik kökenli iki alt havza oluşmuş ve çökelim bu alt havzalarda ayrı ayrı devam etmiştir. (Bunlar, kuzeydeki Kızdırmak-Bayat Alt Havzası, güneydeki, Yozgat- Yerköy Alt Havzası olarak isimlendirilmiştir). Bu iki alt havzayı ayıran paleoyükselti kabaca Uğurludağ-Ayvatlı-Sulakyurt hattından geçmektedir ve tarafımızdan“Uğurludağ- Sulakyurt Yükselimi”olarak tanımlanmıştır- Yükselti, gömülü bindirme fayları tarafından oluşturulan pozitif alan özelliğindedir. Bu yükselim boyunca ofiyolitik temele ait kayaçlar bazı yerlerde yüzeylenmiş vaziyettedir. Lütesiyen'de, karbonat sedimantasyonunun hakim olduğu ve büyük havzanın henüz alt havzalara bölünmediği bir zamanda, sığ denizel bol nummilitli karbonat platformu tüm havzayı kaplamıştır. Bartoniyen'de havzalara bölünme gerçekleşmiş, kuzeydeki Kızılırmak-Bayat Alt havzasında daha çok karasal (göl-akarsu) koşullar hakim iken güneydeki Yozgat-Yerköy Alt havzasında sığ denizel-yan karasal koşullar egemen olmuştur. Bunun sonucu olarak kuzey ve güneydeki alt havzalarda farklı fasiyes topluluktan ortaya çıkmıştır. Kuzeyde; alüvyal yelpaze, akarsu ve uzun ömürlü tuzlu göl tortulları, güneyde; akarsu, karbonatlı- evaporitik- kırıntılı kıyı tortulları ve denizel evaporitler çökelmiştir. Erken Oligosen'den itibaren Uğurludağ-Sulakyurt Yükselimi topoğrafik seviye olarak gittikçe alçalmakta ve sonuçta iki alt havza birbirleri ile yeniden birleşmektedir. Birleşen havzada (Büyük Çankırı- Çorum Havzası) Orta Miosen'e kadar sıkışma rejimi kontrolunda akarsu, alüvyal yelpaze ve kısa ömürlü tuzlu göl tortulları depolanmıştır ANAHTAR KELİMELER: Çankırı-Çorum Havzası, sedimantoloji, fasiyes analizi, paleoyükselti, alt havzalar
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT Ph.D. Thesis SEDIMENTOLOGY of MIDDLE EOCENE and EARLY MIOCENE DEPOSITS IN ÇANKIRI-ÇORUM BASIN Levent KARADENİZLİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor: Prof.Dr. Nizamettin KAZANCI 1999, Page: 251 Jury: Prof. Dr. Nizamettin KAZANCI Prof. Dr. Teoman NORMAN Prof.Dr. Baki VAROL Prof. Dr. Ergun GÖKTEN Assoc Prof. Dr. Abdulrahim ŞAHBAZ The Tertiary Çankırı-Çorum Basin with area of 15000 km square and with infill of 10 km thick is the biggest depositional depression of Central Anatolia. The sedimantary records display that it was in marine characteristics up to mid Eocene and than it turned into a very shallow marine and a continental environments. The purpose of this study is to present the evolution of the basin during the Bartonian to early Miocene time. The data used for the present study have been obtained by both fades analysis of the basin-fill and re-interpretation of the previous geophysical records The mid Eocene- early Miocene lithofacies of the Çankırı-Çorum Basin display different depositional and environments characteristics in localities. Particularly they are shallow marine deposits in southern part of the basin, however alluvial red beds evaporites in northern part of the depositional basin. To all previous studies, the sedimentary differences in localites are simply the result of lateral fades changes. Contrastiy our new data showed that different lithofacies had been deposited in different subbasins established by two thrust faults just after mid Eocene. The faults in NE-SW direction are burried now by Plio-Quaternary sediments. They cause to separate the main basin into two subbasins creating a palaeohigh on the present line of Uğurludağ-Ayvatlı- Sulakyurt Typical and\or different lithofacies of the cankırı-Çorum Basin have been accumulated in these subbasins from mid Eocene to early Miocene. The Uğurludağ-Sulakyurt palaeohigh was a positive relief between two new depositional areas called as Kızüırmak-Bayat subbbasin to the north and Yozgat- Yerköy subbasin to the south. In Lutetian time, just before the palaeohigh formation, a nummulitic carbonate platform occupied the whole Çankırı-Çorum Basin. In Bartonian the local basin spliting was realized and alluvial fans and perennial lakes covered the Kızılırmak-Bayat subbasin in north, while shallow marine and partly continental environmental circumstances became dominant in the Yozgat- Yerköy subbasin in south. From the early Oligocene time, The Uğurludağ-Sulakyurt Palaehigh has been getting diminished and consequently two subbasins re-joined each other. Hie combined basin (great Çankırı-Çorum Basin) were in continental environments producing fluvial, alluvial fan and ephemeral saline lake deposits under the tectonic control of compressive regime tin mid Miocene. KeyWords: Çankırı-Çorum Basin, sedimentology, fades analysis, palaeohigh, subbasins