Türkiye sınır yönetiminde profesyonelleşme ve içişleri bakanlığının rolü
Professionalization of Turkey's border administration and the role of the ministry of interior
- Tez No: 833949
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN UMUT ÇİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Türkiye, içerisinde bulunduğu Orta Doğu coğrafyasının stratejik konumu, bölge ülkelerinin içerisinde bulundukları siyasal ve sosyal durumlar, bölgede bitmek bilmeyen çatışmalar ve komşu ülkelerin birbirleri ile olan sorunları gibi sebeplerle uzun yıllardır sınır yönetimi alanında çeşitli tehditlerle karşı karşıya kalmaktadır. Türkiye, bölge ülkelerindeki istikrarsız ortamdan kaynaklı düzensiz göç tehdidi; otorite boşlukları ve vekâlet savaşları neticesinde terör tehdidi; coğrafi, ekonomik ve diğer sebeplerle kaçakçılık tehdidi ile karşı karşıyadır. Bu tehditlerle mücadelede mevcut sınır yönetimi yapısı gereken etkinliği sağlayamamaktadır. Mevcut yapıda; İçişleri Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı olmak üzere çok sayıda kurumun yetki ve sorumluluğu bulunmaktadır. Ancak bu kurumlar arasındaki koordinasyon ve iş birliği mekanizmalarının yeterli düzeyde olmadığı görülmektedir. Türkiye, son 20 yıl içerisinde AB'ye üyelik süreci çerçevesinde sınır yönetimi alanında bir reform sürecine girmiştir. Bu amaçla yapılan çalışmalarda Türkiye'nin sınırlarındaki tehditler ortaya konulmuş, eksiklikler tespit edilmiş ve etkin bir sınır yönetimi sistemi kurulabilmesi için bir yol haritası çizilmiştir. Bu tezde, Türkiye'nin sınır yönetimindeki mevcut tehditleri ve yapısal sorunlarını ele alarak bu alanda giriştiği reform çalışmaları ile İçişleri Bakanlığının bu çalışmalardaki rolü, süreç içerisinde yapılanlar ve gelinen son nokta üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
Turkey has been facing various threats in the field of border administration for many years due to the strategic location of the Middle East geography, the political and social situations of the countries in the region, the endless conflicts in the region and the problems of neighboring countries with each other. Turkey faces the irregular migration threat arising from the unstable environment in the countries of the region, a terrorist threat as a result of authority gaps and proxy wars, and a smuggling threat due to geographical, economic and other reasons. In the fight against these threats, the current border administration structure cannot provide the necessary effectiveness. In the current structure; Many institutions, including the Ministry of Interior, the Ministry of Commerce, the Ministry of Agriculture and Forestry, the Ministry of Health and the Land Forces Command, have powers and responsibilities. However, it is seen that the coordination and cooperation mechanisms between these institutions are not at a sufficient level. In the last 20 years, Turkey has recently entered a reform process in the field of border administration within the framework of the EU membership process. In the studies carried out for this purpose, threats at Turkey's borders were revealed, deficiencies were identified and a road map was drawn for the establishment of an effective border administration system. In this thesis, Turkey's current threats and structural problems in border administration will be discussed, and the reform efforts undertaken in this area and the role of the Ministry of Interior in these studies, what has been done in the process and the last point reached.