Umberto Eco'nun 'Gülün Adı' adlı yapıtındayer ve zaman bağlamında Ortaçağ etkileri
Medieval Effects in the Context of Place and Time in Umberto Eco's Novel 'The Name of the Rose'
  1. Tez No: 833950
  2. Yazar: YELDA GÜRLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ÖZKAN SPEELMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İtalyan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Çağdaş İtalyan Edebiyatının tanınmış yazarlarından Umberto Eco, Gülün Adı adlı yapıtında siyasal, toplumsal, kültürel ve inanç sistemi bakımından Orta Çağ Avrupa'sını biçimlendiren dinsel ve tarihsel olayları bir polisiye roman örgüsü içinde ele almaktadır. Gülün Adı, yazarın tarihsel unsurları yazın sanatı ile bütünleştirdiği ve kurmaca, üstkurmaca, metinlerarası ironi, çerçeve motifi, çoğulcu anlatım, anahtar roman gibi yazım tekniği ile kaleme aldığı postmodern bir yapıttır. Zamansal bağlamda Avrupa'da siyasal karışıklıkların yaşandığı XIV. yüzyılın tarihi gerçeklerine dayanan Gülün Adı, uzamsal olarak kurmaca bir manastırda geçmektedir. Üst metinde, yedi gün boyunca işlenen keşiş cinayetleri konu edilirken, alt metinde Kilise ve İmparatorluk arasındaki üstünlük çekişmeleri, Fransiskenler ile Benediktenler arasındaki kutuplaşma, bilgiye duyulan açlık karşısında Kilisenin skolastik düşünceyi dayatması, Orta Çağ manastır yaşamı, elyazmaları ve Hristiyanlık anlayışındaki kurtarıcı İsa figürü gibi dinsel ve tarihsel konulara yer verilmektedir. Umberto Eco'nun Orta Çağ tarihi ve Hristiyanlık konusundaki bilgi birikimini aktardığı Gülün Adı, zengin içeriği bakımından eğitici bir romandır. Yazar, dönemin gerçek kişi ve olaylarını tarihsel boyutuyla romanına taşımış olsa da anlatı örgüsündeki olaylar, tamamen kurmacadır ve tarihi gerçekleri yansıtmamaktadır. Orta Çağ'daki Hristiyanlık düşüncesinin bireyler üzerindeki baskısı tarihten bir kesit alınarak yazın sanatına taşınmıştır. Bu nedenle, Gülün Adı doğrudan tarihsel değil, tarihi konu alan bir dönem romanı sayılmaktadır. Nitekim, Hristiyanlığın başlangıç evresinden romanın geçtiği XIV. yüzyılın ilk çeyreğini kapsayan dinsel baskılar, romanda“İsa'nın fakirliği”ve“Hristiyanlık inancında gülmenin yasak”olduğu biçimindeki kurgusal polemikler üzerinden aktarılmıştır. Umberto Eco, Antik Çağ'ın doğru bilgi arayışının Orta Çağ'da yerini doğru davranış arayışına bıraktığını ve bilgiye ulaşmanın ölümle sonuçlanabileceğini Gülün Adı'nda bir elyazması üzerinden okura aktarmıştır.
Özet (Çeviri)
Umberto Eco, one of the well-known authors of contemporary Italian literature, discusses the religious and historical events which shaped Medieval Europe in terms of politics, society, culture and belief systems through a detective novel plot in his work titled The Name of the Rose. The Name of the Rose is a postmodern work in which the author integrates historical elements with the art of literature along with using literary devices such as fiction, metafiction, intertextual irony, narrative framing, encyclopedic novel and roman à clef. As in the context of time, The Name of the Rose is based on the historical realities of the fourteenth century when there was political upheaval in Europe; the story takes place in a fictional monastery in the spatial context. Meanwhile the murders of the monks in the course of seven days is the issue of the metafiction, the subtext includes religious and historical topics such as the battle for supremacy between the Church and the Empire, the polarization between the Franciscans and the Benedictines, the Church imposing scholasticism against the thirst for knowledge, life in the Medieval monastery, manuscripts and the figure of Christ as savior in the Christian mentality. The Name of the Rose in which Umberto Eco conveys his knowledge of Medieval history and Christianity, is a didactic novel with regard to the richness of its content. Although the author brought the real people and events in historical terms to his novel, the plot is absolutely fictional and does not reflect historical facts.The pressure of the Christian mentality on individuals in Medieval times was rendered within portraying a part of history. For this reason The Name of the Rose is regarded as a period novel that profiles history rather than directly being a historical novel. Thus, religious pressure from the starting point of Christianity to the first quarter of the fourteenth century which the novel is based on is showcased through fictional controversies such as“the poverty of Christ '' and ”the forbidden act of laughing in Christianity". In The Name of the Rose, Umberto Eco carried to the reader with a manuscript the fact that the search for true knowledge in the Ancient Age lost ground to the search for true act in Medieval times and also that accessing knowledge can result in death.