Z kuşağında dini şüphe
Religious doubt in generation Z
- Tez No: 833955
- Danışmanlar: PROF. MUHAMMED KIZILGEÇİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
İnsanlar yaşadıkları dönemden sosyal, politik, ekonomik ve kültürel olarak etkilenirler. Özellikle bazı yaşanan önemli toplumsal olaylar o döneme şahit olmuş insanlar üzerinde bazı ortak etkiler bırakabilmektedir. Bu ortak yaşantı ve sonucundaki ortak bilinç kuşak kavramıyla açıklanmaktadır. Kuşak, aynı zaman diliminde yaşamış ve ortak tarihsel olaylara şahit olmuş toplumsal bir grubu tanımlamaktadır. Bu çerçevede toplumda meydana gelen değişimler belirgin özelliklere sahip olan bir kuşak oluşturabilirken bu kuşaklar üzerinden toplumsal değişimin nasıllığı da öğrenilebilmektedir. Bu bağlamda Z kuşağının yani dijital yerlilerin teknolojiyle olan yakın bağları onları dolayısıyla toplumu etkilemektedir. Bu etki ise yaşamın her alanında gözlemlenebilmektedir. Özellikle Z kuşağı ve din konusu günden güne önem kazanmaktadır. Bu araştırmada ise din konusunun temeli olan dini şüphe olgusu Z kuşağı çerçevesinde incelenecektir. Z kuşağının dini şüphe deneyimi, dini şüphenin konusu ve bu şüphe sürecinin bireye yansımasını ortaya koymak amaçlanmaktadır. Bu amaç çerçevesinde araştırma nitel araştırma metotlarından fenomenolojik desene uygun olarak yürütülmüştür. Veri toplama yöntemi olarak görüşme yöntemi seçilmiş veri toplama aracı olarak ise yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırma verileri ise ölçüt örnekleme yöntemi kullanılarak Erzurum'da yaşayan Z kuşağına mensup olan ve dini şüphe sürecini deneyimlemiş 9 kişiden oluşan çalışma grubundan elde edilmiştir. Veriler içerik analizi yöntemiyle kodlara ve temalara ayrılarak rapor edilmiştir.
Özet (Çeviri)
People are affected socially, politically, economically, and culturally by the period in which they live. In particular, some important social events may have some common effects on people who witnessed that period. This common experience and the resulting common consciousness are explained by the concept of generation. Generation defines a social group that lived in the same time period and witnessed common historical events. In this context, while the changes in the society can create a generation with distinctive features, it is also possible to learn how the social change is through these generations. In this context, the close ties of the Z generation, the digital natives, with technology affect them and therefore the society. This effect can be observed in all areas of life. Especially the Z generation and the issue of religion are gaining importance day by day. In this research, the phenomenon of religious suspicion, which is the basis of religion, will be examined within the framework of Generation Z. In this research, it is aimed to reveal the religious doubt experience of the Z generation, the subject of religious doubt and the reflection of this doubt process on the individual. Within the framework of this purpose, the research was carried out in accordance with the phenomenological pattern, one of the qualitative research methods. Interview was chosen as the data collection method, and a semi-structured interview form was used as the data collection tool. The research data, on the other hand, were obtained from the study group consisting of 9 people, who were members of the Z generation living in Erzurum and experienced the process of religious doubt, using the criterion sampling method. The data were reported by dividing codes and themes by content analysis method.