Yargı bağımsızlığı ve Türkiye'de hâkimlik teminatı
Judicial independence and legal guarantee of judges in Türkiye
  1. Tez No: 833956
  2. Yazar: OSMAN ALTUNTOP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kişi hak ve özgürlüklerinin korunabilmesini amaçlayan hukuk devleti, ancak yargı bağımsızlığı kavramının ifade ettiği değerlerin sağlanması ile mümkündür. Hâkimlik teminatı da bu doğrultuda yargı bağımsızlığını korumaya hizmet eden müesseselerin en önemlisidir. Günümüzde yargı bağımsızlığına ve hâkimlik teminatına ilişkin düzenlemeler, uluslararası sözleşmelerde ve pek çok demokratik hukuk devletinin anayasalarında yer almaktadır. Ülkemizde de Anayasa'da ve kanunlarda yargı bağımsızlığına ve hâkimlik teminatına ilişkin düzenlemeler mevcuttur. Yapılan düzenlemelerle zaman zaman birtakım iyileştirmeler yapılmışsa da önceden beri süregelen sorunların yanı sıra medya baskısı gibi çağın öne çıkardığı sorunlar da yargı bağımsızlığını tehdit etmektedir. Yargı bağımsızlığı ve hâkimlik teminatı dinamiklerinin keşfedilmesi bu konudaki sorunlara ışık tutacaktır. Bu çalışmada, hukuk devleti ilkesinin gereklerinden olan yargı bağımsızlığı ve yargı bağımsızlığının ayrılmaz bir parçası mahiyetindeki hâkimlik teminatının Türkiye'deki durumu ele alınmaktadır. Değerlendirmede temel olarak normatif kaynaklar üzerinden gidilerek özellikle birincil hukuk kaynaklarının hâkimlik teminatına dayanak olarak gösterilmesi üzerinde durulacaktır. Çalışmanın çıktıları ile yargı bağımsızlığını sağlamada hâkimlik teminatının rolü ve Türkiye'de hâkimlik teminatının normatif kaynaklardaki durumu ortaya konulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The rule of law, which aims to protect individual rights and freedoms, is only possible by ensuring the values expressed by the concept of judicial independence. Legal guarantee of judges is the most important institution that serves to protect judicial independence accordingly. Today, regulations on the independence of the judiciary and the legal guarantee of judges are included in international conventions and the constitutions of many democratic states. In our country, there are regulations on the independence of the judiciary and the legal guarantee of judges in the Constitution and laws. Although some improvements have been made by the regulations, the independence of the judiciary is threatened by the problems that have existed for a long time, as well as those brought to the fore by the age such as media pressure. Exploring the dynamics of judicial independence and legal guarantee of judges will shed light on the problems in this regard. In this study, the independence of the judiciary, one of the requirements of the rule of law, and the legal guarantee of judges, an integral part of judicial independence, are analysed in Türkiye. In this evaluation, the main focus will be on the normative sources particulary on the citation of primary sources as basis for legal guarantee of judges. With the study's outputs, the role of the legal guarantee of judges in ensuring judicial independence and the status of the legal guarantee of judges in normative sources in Türkiye will be revealed.