A comparison of the effects of using two different web-based platforms on learning vocabulary by turkish efl learners
Farklı web tabanlı platform kullanmanın yabancı dil olarak ingilizce öğrenenler tarafından kelime öğrenimi üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 833958
- Danışmanlar: PROF. DR. SAEED MEHRPOUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, İngilizceyi Yabancı Dil olarak öğrenen öğrencilere yönelik kelime öğretimi üzerindeki iki farklı web tabanlı platformun etkilerini incelemek ve karşılaştırmaktır.Bu çalışma, Bahçeşehir Üniversitesi Kemerburgaz, İstanbul'daki hazırlık kampüsünde İngilizce hazırlık programına devam eden öğrencilerden (46 öğrenci) veri toplanarak gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar, bir dönem işlemden önce ve sonra önce ve sonra kelime başarısı testlerine tabi tutuldu. Son olarak, aynı post-testler her iki sınıfa da uygulandı. Yapılan çalışmada öğrenciler uygunluk örneklemesi kullanılarak seçilmiştir. Çalışmanın bulguları, ön testler sırasında iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını gösterdi. Ancak, öğrenciler iki çevrimiçi platformu kullandıktan ve son testlere tabi tutulduktan sonra, bağımsız örneklem t-testi sonuçları (p < .05) Kahoot'un Educaplay'e göre lehine önemli bir fark olduğunu ortaya koydu. Ayrıca, cinsiyetin kelime öğrenme üzerinde muhtemel etkisini araştırırken, çalışmanın erkek katılımcıları, kelime öğrenme ölçümlerinde kadınlara göre daha iyi bir performans sergiledi.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this research was to examine and compare the impacts of two distinct web-based platforms on the instruction of vocabulary to English as a Foreign Language (EFL) learners. This study was planned to be carried out in two classes (46 students). The participants were selected using convenience sampling. Data were collected from students attending the English preparatory program at the Bahcesehir University preparatory campus located in Kemerburgaz, Istanbul. They both took pre- and post-vocabulary achievement tests before and after a period of treatment. The findings of the study indicated that there was no statistically significant difference in the performances of the two groups during the pre-tests. However, after the students utilized the two online platforms and underwent post-tests, the results of the independent samples t-test (p < .05) revealed a significant difference between the two groups favoring Kahoot over Educaplay. In addition, exploring the probable effect of gender on vocabulary learning revealed that the male participants of the study had a better performance on measures of vocabulary learning compared to the female ones.