Ehliyetsizlerin haksız fiil sorumluluğu
Tort liability of incompetents
  1. Tez No: 833957
  2. Yazar: BERNA ŞAHİNTÜRK ÇINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU KOÇAK DİKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Fiil ehliyetinin koşullarını tam olarak sağlayamayan kişiler ehliyetsiz olarak adlandırılmaktadır. Ehliyetsizlerin fiil ve işlemlerine bağlanan hukukî sonuçlar kanunun bu kişileri korumayı amaçladığını göstermektedir. Adaletin sağlanması düşüncesiyle, ehliyetsizlerin haksız fiilleriyle başkalarına zarar vermelerine ilişkin sorumlulukları da ayrıca düzenlenmiştir. Çalışmamızda, ehliyetsizliğin anlaşılabilmesi için öncelikle fiil ehliyeti ve koşulları açıklanmıştır. Ehliyetsizler ve kişiyi ehliyetsiz hale getiren ayırt etme gücü kavramı; ayırt etme gücünün unsurları, tespiti ve haksız fiil sorumluluğuna olan etkisi ele alınmıştır. Haksız fiil sorumluluğunun unsurları ifade edilmiştir. Ayırt etme gücü olmayanların haksız fiillerinden sorumluluğunu öngören hakkaniyet sorumluluğu; hakkaniyet kavramı, sorumluluğun hukukî niteliği ve koşulları detaylı olarak incelenmiştir. Ayırt etme gücü olmayanların kusursuz sorumluluklar bakımından sorumlulukları değerlendirilmiştir. Bunun yanında ayırt etme gücünü geçici olarak kaybedenlerin tabi olduğu ayrık düzenlemeye de çalışmamızda yer verilmiştir. Hakkaniyet sorumluluğunun konu edildiği yargı kararlarına çalışmamızda yer verilmiş olup sorumluluğun koşullarına ve tespitine ilişkin belirlemeler yapıldığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Persons who cannot fully meet the conditions of legal capacity are called incompetent. The legal consequences related to the actions and transactions of the incompetents show that the law aims to protect these people. With the aim of ensuring justice, the responsibilities of the incompetent to harm others with their wrongful acts are also regulated. In our study, first of all, the capacity to act and its conditions are explained in order to understand the incompetence. The incompetents and the concept of mental competence that renders a person incompetent; the conditions of the mental competence, its determination and its effect on the tort liability are discussed. In general, the conditions of tort liability have been expressed. Equity liability, which envisages the responsibility for the wrongful acts of those who do not have the power to discern; the concept of equity, the legal nature and conditions of responsibility have been examined in detail. The responsibilities of those who do not have the mental competence are evaluated in terms of strict liabilities. In addition, the discrete regulation, which is subject to those who temporarily lose their mental competence, is also included in our study. Judicial decisions on equity liability are included in our study and it has been understood that determinations have been made regarding the conditions and determination of liability.