Öğretmenlerin değerler eğitimi konusundaki görüşleri: Samsun örneği
Teachers opinions on values education: Instance of the Samsun
- Tez No: 833963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOÇ. DR. MURAT ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Öğretmenlerin değerler eğitimi konusunda görüşlerini incelediğimiz bu yüksek lisans tezi, farklı branşlardaki öğretmenlerin ortak payda da değerler eğitimine bakışını analiz etmek ve değerlendirmek üzerine yapılmıştır. Metodolojik yaklaşımlı bu durum çalışması, amaçlı örnekleme yoluyla belirlenen, Samsun ilinde, Milli Eğitim Bakanlığı' na bağlı olarak ortaokul kademesinde görev yapan, 24 branş öğretmeninden oluşmaktadır. Bu kapsamda öğretmenlere mülakat tekniği uygulanmıştır. Bu mülakatta 16 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırma da kullanılan veri toplama aracına uygun olarak betimsel analiz tekniğine başvurulmuştur. Bu doğrultuda gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmede elde edilen verilerin deşifre edilmesiyle aynı ölçüde tema, kategori ve alt kategoriler belirlenmiş ve verilerin değerlendirilmesi ile çeşitli sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda, değerler eğitiminde öğretmen görüşlerinin tutarlı olduğu tespit edilmiştir. Çalışmamız boyunca en çok saygı, sevgi, empati, doğruluk, dürüstlük, adalet ve merhamet gibi değerleri ele alan öğretmenler; değer eğitiminin önemini sıklıkla vurgulayarak ortak payda da görüşler bildirmişlerdir. Öğretmenlerin çoğunluğunun değer eğitimi konusunda eğitim almadığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmamıza katılan öğretmenler, öğrencilerin küçük yaşta değer eğitimi almalarının gerekli olduğunu vurgulamışlardır. Öğretmenlerin kullandığı her yöntemin bir değeri kazandırmak üzerine uyguladığını, öğrenci bireysel farklarının dikkate alındığını, değer eğitimi uygulamalarında farklı disiplinlerden yararlanıldığını ve değer eğitimi uygulamalarında başarılı olunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenler insanlarda en çok saygı değerini ardından sevgi ve empati değerini görmek istemişlerdir. Branş kapsamında ise verilen cevaplar çeşitlilik göstermiş, inanç, başarı, disiplin, sorumluluk, merak, kültürlere açık olma gibi özgün değerler ifade edilmiştir. Öğretmenlerin değer eğitimine her alanda ihtiyaç duyduğu tespit edilmiştir. Öğrenci davranışlarını belirleyen en önemli faktörün aile olduğu görülmektedir. Öğretmen ile öğrenci arasında saygı, sevgi ve güven ilişkisinin boyutları pozitif yönlü, karşılıklı ilişkiler olduğu sonucuna varılmıştır. Öğretmenler rol model olarak ise, öğrencilerinin gözünde adil, mütevazı, sevilen, babacan, değer veren ve değer gören, vizyon sahibi olarak görüldüklerini düşünmektedirler.
Özet (Çeviri)
In this study we examined the role of branch teachers in values education, it was made to analyze and evaluate the common denominator of teachers in different branches about values education. In this case study with a methodological approach consists of 24 branch teachers working in secondary school in Samsun, affiliated to the Ministry of National Education, it was determined by purposive sampling. In this context, the interview technique was applied to the branch teachers. In this interview, we used semi-structured interview form consisting of 16 questions. In accordance with the data collection tool used in the research, descriptive analysis technique was used. By deciphering the data obtained from the semi-structured interview conducted in this direction, the same amount of themes, categories and sub-categories were determined and various results were obtained by evaluating the data The result of the research, it has been determined that the views of teachers in values education are consistent. Throughout our study, the teachers who mostly dealt with values such as respect, love, empathy, truth, honesty, justice and compassion; They frequently emphasized the importance of values education and expressed opinions on the common denominator. It was concluded that the majority of the teachers did not receive training on values in education. The teachers who participated in our research emphasized that it is necessary for students to receive value education at a young age. It has been concluded that every method used by the teachers is applied to gain a value, the individual differences of the students are taken into account, different disciplines are used in value education practices, and it is also noted values education practices are successful. Teachers wanted to see the value of respect and empathy in people the most followed by love and empathy. Within the scope of the branch, the answers given varied, and original values such as belief, success, discipline, responsibility, curiosity, openness to cultures were expressed. It has been determined that teachers need values education in every field. It is seen that the most important factor determining student behavior is family. It has been concluded that the dimensions of the relationship of respect, love and trust between the teacher and the student are positive and mutual relations. Teachers are role models to students because they are seen as fair, modest, loved, fatherly, caring and valued.