Suça sürüklenen çocuklara yönelik geliştirilen koruyucu ve önleyici hizmetlerde kamusal etkinlik analizi: Osmaniye ili örneği
A research on increasing the participation effectiveness of the school council in the institutions of the Directorate of National Education in Osmaniye
  1. Tez No: 834006
  2. Yazar: ERHAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BURHANETTİN COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmet, Public Administration, Social Work
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çocuklar, ailenin çocuk bakımındaki ihmali, şiddet, istismar, ailenin sosyoekonomik yapısı ve çevresel etkenlere bağlı olarak suça bulaşmaktadır. Ulusal ve uluslararası literatür tarandığında çocukların suça bulaşması ifadesinin çocuk suçluluğu, suça itilen çocuk, suça sürüklenen çocuk gibi farklı isimlerle nitelendirildiği gözlemlenmiştir. Çocukların suça sürüklenmesi sorunu ülkelerin gelişmişlik düzeyi fark etmeksizin toplumları tehdit eden temel problemlerin başında gelmektedir. Bu yüzden de suça sürüklenen çocukların, bulundukları riskli ortam ve toplumsal kurallara aykırı olan davranışlardan uzaklaştırılarak bedensel, zihinsel, sosyal, sağlık ve ekonomik açıdan desteklenmesi çocukların gelişimi için elzem bir durumdur. Sosyal bir sorun olan çocukların suça sürüklenmesi sorununun ortadan kaldırılması noktasında aile başta olmak üzere sivil toplum örgütlerine ve kamu kurumlarına önemli roller düşmektedir. Yirminci yüzyıldan itibaren suça sürüklenen çocukların korunmasına yönelik ülkemizde merkezi yönetim tarafından politikalar geliştirilmiştir. Bu politikalardan birisi de suça sürüklenen çocuklara özgü koruyucu ve önleyici hizmetlerdir. Bu bağlamda Osmaniye ilinde merkezi otoritenin taşra kuruluşları eliyle sunulan koruyucu ve önleyici hizmetler çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı bu çalışmanın temel amacı, Osmaniye ili özelinde 2021 yılında dezavantajlı konumda bulunarak suça sürüklenen çocuklara yönelik geliştirilen koruyucu ve önleyici hizmetlerin kamusal etkinliklerinin analiz edilmesi ve hizmetlerin uygulama yönergelerine uygun olarak yerine getirilip getirilmediğin tespit edilmesidir. İkinci amacı ise hizmet sunulan bu çocukların gerek duygusal, zihinsel, fiziksel ve gerekse sosyokültürel yönden geliştirilmelerine yönelik yapılacak çalışmalara katkı sağlamasıdır. Araştırmanın neticesinde, kamu kurumlarının 2021 verileri incelendiğinde koruyucu ve önleyici hizmetler genel çocuk anlamında yerine getirildiği ancak Osmaniye ilinde suça çocuklara yönelik mevcut sistem önleyici, koruyucu ve onarıcı özellikleri içinde barındırmaktadır. Ancak bu özelliklerin takiplerinin yapılamaması, güçlü bir koordinasyonun bulunmaması, sağlıklı veri sisteminin olmaması nedeniyle sistemin güçlü ve zayıf yönleri tam olarak belirlenememiştir. Bu bağlamda koruyucu ve önleyici hizmetlerin kamusal etkinliği yeterli biçimde saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
Children are involved in crime due to neglect of the family in child care, violence, abuse, socioeconomic structure of the family and environmental factors. When the national and international literature is scanned, it has been observed that the expression of children's involvement in crime is characterized by different names such as juvenile delinquency, juvenile delinquent, juvenile delinquent. The problem of juvenile delinquency is one of the main problems threatening the society, regardless of the level of development of the countries. For this reason, it is essential for the development of children to be supported physically, mentally, socially, healthily and economically by removing them from the risky environment they are in and from behaviors contrary to social rules. In order to eliminate the problem of delinquency, which is a social problem, non-governmental organizations and public institutions, especially the family, play an important role. Since the twentieth century, policies have been developed by the central government in our country for the protection of children driven to crime. One of these policies is the protection and preventive services specific to children driven to crime. In this context, the protective and preventive services provided by the provincial institutions of the central authority in the province of Osmaniye constitute the subject of the study. he main purpose of this study, in which the qualitative research method was used, is to analyze the public activities of the protective and preventive services developed for the disadvantaged children driven into crime in the province of Osmaniye in 2021 and to determine whether the services are carried out in accordance with the implementation guidelines. The second purpose is to contribute to the work to be done for the emotional, mental, physical and socio-cultural development of these children who are served. As a result of the research, when the 2021 data of public institutions are examined, it is seen that protective and preventive services are fulfilled in terms of general children, but the current system for children in crime in Osmaniye includes preventive, protective and restorative features. However, the strengths and weaknesses of the system could not be fully determined due to the inability to monitor these features, the lack of strong coordination, and the lack of a reliable data system. In this context, the public effectiveness of protective and preventive services has not been adequately determined.