Yorgun ve yorgun olmayan toprakta yetiştirilen mısır bitkisinin fosfor etkinliğine nano silisyumun etkisi
The effect of nano-silicon on phosphorus efficiency of maize plant grown in exhousted and non-exhousted soil
- Tez No: 834035
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada çeltik kavuzundan elde edilen nano silisyum (Nano-Si)'nin mısır (Zea Mays L. Cv. pioneer) bitkisinin fosfor (P) kullanım etkinliği (PKE) üzerine etkisi araştırılmıştır. Denemede uzun yıllar yetiştiricilik yapılmayan bir araziden (yorgun olmayan toprak) ve son iki yetiştirme döneminde yonca tarımı yapılan araziden olmak (yorgun toprak) üzere iki farklı toprak kullanılmıştır. Fosfor uygulamaları 0, 20 ve 80 mg P kg-1 olacak şekilde TSP (%44 P2O5) gübresinden, silisyum (Si) uygulamaları ise 0 ve 250 mg Si kg-1 olacak şekilde Nano-Si ve sodyum silikat kaynaklarından uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar, Nano-Si'nin mısır bitkisindeki fosfor kullanım etkinliğini artırdığını göstermektedir. Silisyum uygulamalarının, bitkinin gelişimini ve P, Si element içeriklerini olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca, P ve Si uygulamalarının etkileşimi bitki verim parametreleri üzerinde olumlu etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Bu bulgular, Nano-Si' nin mısır yetiştiriciliğinde fosfor kullanım etkinliğini artırabileceğini ve uygun besleme stratejileriyle bitki gelişim performansını iyileştirebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effect of nano silicon (Nano-Si) derived from rice husk on the phosphorus use efficiency (PKE) of maize (Zea Mays L. Cv. pioneer) plants. Two types of soil were used in the experiment: non-cultivated soil from an area where farming has not been practiced for many years (non-exhausted soil), and soil previously used for alfalfa cultivation in the last two growing seasons (exhausted soil). Phosphorus applications were made at rates of 0, 20, and 80 mg P kg-1 using TSP fertilizer (%44 P2O5), while silicon (Si) applications were made at rates of 0 and 250 mg Si kg-1 using Nano-Si and sodium silicate sources. The results showed that Nano-Si enhanced phosphorus use efficiency in maize plants. Silicon applications were found to positively influence plant growth and mineral element contents. Furthermore, the interaction between P and Si applications had a more pronounced positive effect on plant yield parameters. These findings suggest that nano silicon can enhance phosphorus use efficiency in maize cultivation and improve plant growth performance with appropriate nutrient management strategies.