Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesinde trombofili araştırması yapılan hastalarda trombofili tarama endikasyonlarının ve genetik trombofili sonuçlarının güncel literatür ile karşılaştırılması ve maliyet analizinin yapılması
Comparison of thrombophilia screening indications and genetic thrombophilia results with current literature and cost analysis in patients undergoing thrombophilia research at Gülhane Training and Research Hospital
  1. Tez No: 834036
  2. Yazar: AŞİR EREN SEVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Dr. Aşir Eren SEVEN,“Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Trombofili Araştırması Yapılan Hastalarda; Trombofili Tarama Endikasyonlarının ve Genetik Trombofili Sonuçlarının Güncel Literatür ile Karşılaştırılması ve Maliyet Analizinin Yapılması”SBU Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Tıpta Uzmanlık Tezi, Ankara, 2022 Amaç: Trombofili tarama endikasyonları yıllardır tam olarak netlik kazanamamış bir konudur, birçok nedenle trombofili taraması yapılmaktadır, buna karşılık güncel literatürde bazı durumlar için trombofili taraması önerilmemektedir. Biz bu çalışmamızda, trombofili tarama endikasyonlarını, endikasyona göre trombofili saptanma oranlarını, bu tarama endikasyonlarının güncel literatür ile kıyaslamasını yaparak, ülkemiz koşullarına göre maliyet etkin ve efektif trombofili taraması yapılması açısından bilimsel veri kaynağı oluşturmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: 01 Kasım 2016 ile 31 Mayıs 2021 tarihleri arasında çeşitli endikasyonlar ile kalıtsal trombofili düşünülerek Tıbbı Genetik Kliniğine konsülte edilmiş 1911 hasta için kalıtsal trombofili paneli çalışılmıştır. Dışlama faktörleri sonrasında kalan 1582 hastanın verisini Tıbbi Genetik Kliniği yazılı kayıtları ve Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesinde olan hastane bilgi yönetim sistemi (FONET) üzerinden retrospektif olarak inceledik. Çalışmaya dahil edilen hastaların tetkik istem endikasyonlarını; konsültasyon istem notları, Uluslararası Hastalık Sınıflandırması (ICD) kodları ve Tıbbi Genetik kliniğindeki yazılı kayıtlar üzerinden değerlendirildik. Ayrıca bu hastaların diğer trombofili parametreleri açısından laboratuvar bulgularını da inceledik. Bunların sonucunda tespit edilen istem endikasyonlarını güncel literatürlerde önerilen istem endikasyonları ile karşılaştırdık, endikasyonu olmayan vakalar için maliyet hesabı yaptık. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 1582 vakadan 1034 ünün güncel literatür ile kıyaslandığında trombofili tarama endikasyonuna uygun olmadığı görüldü. Toplam da fazla maliyet Haziran 2022 tarihindeki güncel SUT ( Sağlık Uygulama Tebliği ) fiyatlarına göre 191.363 TL olarak saptandı. En fazla trombofili taramasının Derin Ven Trombozu (DVT) / Tromboflebit, abortuslar, arteriyel trombozlar ve infertilite nedeniyle yapılmış olduğunu saptadık. Endikasyon dışı en sık istem yapılan durumun abortus öyküsü nedeniyle olduğunu saptadık (406 (%25,7)). Trombofili tarama endikasyonlarını göz önünde bulundurduğumuzda, endikasyonu olanlarda, olmayanlara göre Faktör V ve Protrombin G20210A mutasyonu saptanması açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptadık.
Özet (Çeviri)
Dr. Aşir Eren SEVEN,“Comparison of Thrombophilia Screening Indications and Genetic Thrombophilia Results with Current Literature and Cost Analysis in Patients Study for Thrombophilia in Gülhane Training and Research Hospital”SBU Gülhane Training and Research Hospital, Department of Internal Medicine, Specialization Thesis in Medicine, Ankara, 2022 Objective: Thrombophilia screening indications are an issue that has not been fully clarified for years. Thrombophilia screening is performed for many reasons, however, thrombophilia screening is not recommended for some conditions in the current literature. In this study, we aimed to create a scientific data source in terms of cost-effective and effective thrombophilia screening according to the conditions of our country by comparing the thrombophilia screening indications, the rates of thrombophilia detection according to the indication, and the comparison of these screening indications with the current literature. Materials and Methods: Hereditary thrombophilia panel was studied for 1911 patients who were consulted to the Medical Genetics Clinic for various indications, considering hereditary thrombophilia, between 01 November 2016 and 31 May 2021. We retrospectively analyzed the data of 1582 patients who remained in line with the exclusion factors through the Medical Genetics Clinic written records and the hospital information management system (FONET) in Gülhane Training and Research Hospital. Examination request indications of the patients included in the study; We were evaluated on consultation request notes, International Classification of Disease (ICD) codes and written records in the Medical Genetics clinic. We also examined the laboratory findings of these patients in terms of other thrombophilia parameters. Request indications determined as a result of these were compared with those suggested in the current literature, and cost calculations were made for the cases without indications. Results: When 1034 of 1582 cases included in the study were compared with the current literature, it was seen that they were not suitable for thrombophilia screening indication. The total excess cost was determined as 191.363 TL according to the current SUT ( Turkish Health Implementation Communiqué ) prices in June 2022. We found that the most thrombophilia screening was performed for Deep vein thrombosis (DVT) /Thrombophlebitis, abortions, arterial thrombosis and infertility. We found that the most frequently requested off- indication condition was due to miscarriage history (406 (25.7%). Considering the thrombophilia screening indications, we found a statistically significant difference in the detection of Factor V and Prothrombin G20210A mutations in those with and without indications.