Çocuk yoğun bakım hastalarında uyku bandı ve beyaz gürültü kullanmanın uykuya geçiş, uyanma sıklığı ve toplam uyku süresine etkisi
The effect of using a sleep mask and white noise on the transition to sleep, awakening frequency, and total sleep duration in pediatric intensive care patients
- Tez No: 834038
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma Çocuk Yoğun Bakım Hastalarında Uyku Bandı Ve Beyaz Gürültü Kullanmanın Uykuya Geçiş, Uyanma Sıklığı Ve Toplam Uyku Süresine Etkisinin İncelenmesi amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak gerçekleştirildi. Araştırma Adana İli Seyhan Devlet Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde yapılacaktır. Müdahale ve kontrol grupları oluşturularak elde edilen veriler hesaplanacaktır. Araştırma verilerinin toplanmasında“Bebek Bilgi Formu, Bebek Uyku Sorunları Tanılama Formu, Bebek Uyku Gözlem Formu ve Vital Bulgular Takip Çizelgesi”kullanılacaktır. Araştırmada müdahale grubundaki bebeklere uyku için uyku bandı ile beyaz gürültü kullanılacak, kontrol grubuna ise müdahalede bulunulmayacaktır. Araştırmanın yürütülmesi için etik kurul, kurum izni ve bebeklerin ebeveynlerinden aydınlatılmış onam alınacaktır. Veriler analizinde SPSS demo paket programı kullanılacaktır. Araştırma sonunda uyku bandı ile beyaz gürültü kullanılan müdahale grubundaki bebeklerin uykuya geçiş süreleri, uyanma sıklıkları ve toplam uyku süreleri ile kontrol grubundaki bebekler arasında fark olup olmadığına bakılacaktır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted experimentally with a randomized controlled design to investigate the effects of using a sleep mask and white noise on the transition to sleep, frequency of awakenings, and total sleep duration in pediatric intensive care patients. The study will be conducted in the Pediatric Intensive Care Unit of Seyhan State Hospital in Adana Province. Data will be collected from intervention and control groups, and various tools such as the“Infant Information Form, Infant Sleep Problems Diagnosis Form, Infant Sleep Observation Form, and Vital Signs Monitoring Chart”will be used for data collection. In the study, infants in the intervention group will be provided with a sleep mask and white noise for sleep, while no intervention will be applied to the control group. Ethical approval, institutional permission, and informed consent from the parents of the infants will be obtained for the conduct of the research. SPSS demo package software will be used for data analysis. 7y65r4e3wAt the end of the study, a comparison will be made to determine if there are any differences in the transition to sleep, frequency of awakenings, and total sleep duration between the intervention group, where a sleep mask and white noise were used, and the control group.