Bir sanayi yapısının çatısının tasarımında üç farklı çatı sisteminin üç farklı açıklıkta maliyet analizi
Cost analysis of three different roof systems in three different spans in the design of an industrial structure's roof
  1. Tez No: 834039
  2. Yazar: KADIR MOHAMED IBRAHIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN DOĞRUÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Demir çelik ürünleri, sanayide dayanıklı tüketim ve yatırım mallarının temel girdileri arasında yer almaktadır. Bir ülkenin demir çelik tüketim düzeyi, o ülkenin refah ve gelişmişlik seviyesinin önemli bir göstergesidir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde demir çelik tüketimi sürekli olarak artmaktadır ve buna uygun üretim kapasiteleri oluşturulmaktadır. Çelik, inşaat sektöründe sürdürülebilirlik, ekonomiklik ve dayanıklılık gibi özellikleriyle ön plana çıkan bir yapı malzemesidir. Çelik yapılar deprem gibi doğal afetlere karşı dayanıklıdır, uzun ömürlü ve güvenli yapılar inşa etmeyi mümkün kılar. Bu kapsamda yapılan tez çalışmasında, bir sanayi yapısının çatısının tasarımında üç farklı çatı sistemi (profil, kafes, örgü kafes) ve üç farklı açıklık boyutu (10m, 20m, 30m) kullanılarak çatı tasarımlarının analiz edilmesi ve maliyet analizinin yapılması hedeflenmektedir. Çalışmada ilk adımda, çatı sistemi dolu gövdeli, kafes kiriş veya örgü kafes türüne sahip, yükseklik 10 m, 20 m veya 30 m olan bir yapı SAP2000 ağırlığı optimum ağırlığı sağlayacak şekilde modellenmiştir. Toplamda 9 adet modelimiz bulunmaktadır ve her açıklık boyutu (10m, 20m, 30m) için farklı çatı sistemi temsili olan 3 farklı (profil, kafes, örgü kafes) modelimiz mevcuttur. Bu 9 model, SAP2000 programında modellenecek ve her bir model için minimum kesitler belirlenmiştir. Analizler tamamlandığında, elde edilen sonuçları yorumlayarak her açıklık boyutu için en ekonomik modeli belirlenmektedir. Sonuçlar kısmında, önceki bölümde elde edilen bulgulara dayalı olarak yapılan çıkarımlar ve tavsiyeler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Steel products are among the essential inputs for durable consumer and investment goods in the industry. The level of steel consumption in a country is a significant indicator of its prosperity and development. Both developed and developing countries experience continuous growth in steel consumption and accordingly establish production capacities. Steel is a construction material that stands out with features such as sustainability, cost-effectiveness, and durability. Its recyclability reduces its environmental impact, while mass production and quick construction enable economic benefits. Additionally, steel structures are resistant to natural disasters like earthquakes, allowing the construction of long-lasting and safe buildings. In this context, this thesis aims to analyze and cost-evaluate roof designs using three different roof systems (profile beam, truss, lattice truss) and three different span sizes (10m, 20m, 30m) for an industrial structure. In the first step of the study, a structure with a roof system of profile beam, truss beam, or lattice truss, with a height of 10m, 20m, or 30m, is modeled in SAP2000 to achieve the optimal weight. There are a total of 9 models, and for each span size (10m, 20m, 30m), there are 3 different models representing different roof systems (profile beam, truss, lattice truss). These 9 models will be created and minimum sections will be determined for each model in the SAP2000 program. After completing the analyses, the most economical model for each span size will be determined by interpreting the results. In the Results section, conclusions and recommendations based on the findings obtained in the previous section are presented.