İngiltere-AB ilişkilerinde Fransa faktörü: de Gaulle'den günümüze
France factor in England and EU relations: From de Gaulle to the present
  1. Tez No: 834083
  2. Yazar: ENES BİBEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA KESKİN ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma, İngiltere'nin bütünleşme karşıtı tutumunun kökenlerini ve etkilerini anlamak, İngiltere'nin Avrupa bütünleşmesine karşı tutumunda ve AB ile ilişkilerinde Fransa'nın rolünü derinlemesine incelemek ve Brexit sürecinin ardındaki dinamikleri açığa çıkarmak için bir çerçeve sunmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla birinci bölümde İngiltere'nin üye olmadan önce Avrupa Topluluğuna karşı tutumu ve daha sonra üye olmak istemesinin siyasi ve ekonomik nedenleri açıklanmıştır. İkinci bölüm de ise Avrupa bütünleşmesi ile ilgili gelişmelerde İngiltere ile Fransa'nın tutum farklılıkları konusu ele alınmıştır. Bu bağlamda üçüncü bölümde İngiltere'nin AB'den çıkış referandumu olan Brexit'e giden süreç, süreç esnasında yaşananlar ve sonrasında yaşanan Balıkçılık krizi ve AUKUS gibi sorunlar incelenmiştir. Sonuç olarak İngiltere'nin bütünleşme karşıtı tavrı ve Fransa faktörü, AB ile İngiltere arasındaki ilişkilerde belirleyici bir rol oynamıştır. İngiltere'nin ve Fransa'nın bütünleşmeye yönelik tutumları arasındaki farklılıklar, Brexit sürecini hızlandırmış ve İngiltere'nin AB'den ayrılma sürecine yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to provide a framework for understanding the origins and effects of the England's anti-integration attitude, to examine in depth the role of France in the England's attitude towards European integration and its relations with the EU, and to reveal the dynamics behind the Brexit process. To this end, the first section explains the England's attitude towards the European Community before becoming a member and the political and economic reasons for its subsequent desire to become a member. In the second part, the differences between the attitudes of the England and France in the developments related to European integration are discussed. In this context, the third part analyzes the process leading to Brexit, the referendum on the England's exit from the EU, the events that took place during the process and the problems such as the Fisheries crisis and the AUKUS. In conclusion, the England's anti-integration stance and the French factor have played a decisive role in the relations between the EU and the England. The differences between the England's and France's attitudes towards integration accelerated the Brexit process and led to the England's departure from the EU.