Dudak ve damak yarığı olan bebeklerin annelerine verilen hemşirelik bakımının maternal bağlanma ve öz yeterlik üzerine etkisi
The effect on maternal attachment and self-efficacy of the nursing care provided to mothers of infants with cleft lip and palate
  1. Tez No: 595872
  2. Yazar: SEVİL ÇINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLTEN KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Çınar, S., Dudak ve Damak Yarığı Olan Bebeklerin Annelerine Verilen Hemşirelik Bakımının Maternal Bağlanma ve Öz Yeterlik Üzerine Etkisi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Programı Doktora Tezi, Ankara, 2019. Bu çalışma, dudak ve damak yarığı anomalisi olan ve dudak yarığı onarımı yapılan bebeklerin annelerine bakım gereksinimlerine yönelik verilen hemşirelik bakımının maternal bağlanma ve öz yeterlik üzerine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel tipte tasarlanmıştır. Çalışmaya, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı poliklinik ve kliniklerinde dudak ve damak yarığı anomalisi olup dudak yarığı onarımı yapılan bebeği olan ve araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan 32 anne alınmıştır. Araştırma bir müdahale (n=16) ve bir kontrol (n=16) grubu olmak üzere iki grupla yürütülmüştür. Müdahale ve kontrol grubundaki dudak damak yarıklı bebekler, cinsiyet, kilo persentil değeri ve yarığın tipine (tek taraflı dudak damak yarığı, çift taraflı dudak damak yarığı) göre eşleştirilmiştir. Veriler 1 Nisan – 8 Ağustos 2019 tarihleri arasında Veri Toplama Formu, Dudak Damak Yarığı Olan Bebeklerin Annelerinin Bakım Gereksinimlerini Tanılama Formu, Maternal Bağlanma Ölçeği, Ebeveyn Öz Yeterlik Ölçeği, Bebeğin Boy, Kilo ve Baş Çevresi Ölçümü İzlem Formu aracılığı ile toplanmıştır. Müdahale grubundaki annelere dudak yarığı onarım cerrahisi sonrası dokuz haftalık izlem yapılmış, gereksinimlerine yönelik olarak Kuzey Amerika Hemşirelik Tanıları Birliği Hemşirelik Tanılama Sistemi ve Hemşirelik Girişimleri Sınıflaması kullanılarak hemşirelik bakımı verilmiştir. Kontrol Grubundaki anneler ise hastanede verilen hemşirelik bakımını almışlardır. Tanımlayıcı verilerin analizinde; kesikli veriler için sayı ve yüzde, sürekli veriler için ortalama±standart sapma kullanılmıştır. Gruplar arasındaki farkın belirlenmesinde bağımsız gruplarda t-testi, iki bağımsız kategorik değişken arasındaki ilişkinin belirlenmesinde Pearson Ki-Kare Testi ve Fisher's Exact Testi, ikiden fazla bağımlı kategorik değişken arasındaki ilişkinin belirlenmesinde Cochran's Q Testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan annelerin yaş ortalaması 28,5±5,0 yıl, bebeklerin yaş ortalaması 4,7±1,7 aydır. Uygulamaya başlamadan önce müdahale ve kontrol grubundaki annelerin ön test maternal bağlanma ve ebeveyn öz yeterlik puan ortalamaları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunmazken (p>0,05), müdahale grubundaki annelerin puanları ziyaretler ilerledikçe artmış ve 9.
Özet (Çeviri)
Çınar, S., The Effect on Maternal Attachment and Self-Efficacy of the Nursing Care Provided to Mothers of Infants with Cleft Lip and Palate, Hacettepe University Institute of Health Sciences, Department of Pediatric Nursing, Nursing Program Dissertation, Ankara, 2019. This study, designed as a pretest-posttest quasi-experimental type study with a control group, investigates the effect on maternal attachment and self- efficacy of the nursing care provided to the mothers of infants with cleft lip and palate anomalies who have undergone cleft repair surgery. Included in the study were 32 mothers who met the inclusion criteria and whose infants with cleft lip and palate anomalies had undergone cleft lip repair surgery in the Department of Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery of Hacettepe University Faculty of Medicine. The study involved two groups: an intervention group (n=16) and a control group (n=16). Infants with cleft lip and palate in both the intervention and control groups were matched in terms of gender, weight percentile values and type of cleft (unilateral cleft lip and palate, bilateral cleft lip and palate). Data was collected between April 1 and August 8, 2019 using the Data Collection Form, the Care Requirements Identification Form for Infants with Cleft Lip and Palate, the Maternal Attachment Scale, the Parental Self-Efficacy Scale, and the Tracking Form for the Infant's Height, Weight and Head Circumference. The mothers in the intervention group (n = 16) were subjected to nine-week follow-up after the cleft repair surgery, and were provided training in care requirements in accordance with the nursing care principles and, using the North American Nursing Diagnosis Association's Nursing Diagnosis System and Nursing Interventions Classification. No additional procedures were applied to the mothers in the control group other than the standard nursing care in the hospital. In the analysis of descriptive data, numbers and percentages were used for discrete data, while continuous data was presented as mean±standard deviation. A t-test was used to determine the difference between independent groups; Pearson's Chi-square test and Fisher's exact test were used to determine the relationship between two independent categorical variables; and Cochran's Q test was used to determine the relationship between more than two dependent categorical variables. The mean age of the mothers was 28.5 ± 5.0 and the mean age of the babies was 4.7 ± 1.7 months. Prior to the application of the study procedures, no statistically significant difference was noted between the intervention group and control group in terms of pretest maternal attachment and parental self-efficacy scores (p>0.05).