Katı ortam kültüründe kullanılan organik ve inorganik bitki yetiştirme materyallerinin fiziksel ve kimyasal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of physical and chemical properties of organic and inorganic plant growth materials used in solid medium culture
- Tez No: 834122
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT YAĞMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmada ülkemiz koşullarında toprağa alternatif olacak ve kolay bir şekilde temin edilebilecek inorganik (6 adet) ve organik (12 adet) olmak üzere toplam 18 ayrı ortamın fiziksel ve kimyasal özelliklerinin saptamak ve bitkisel üretimde yapılacak gübreleme programlarına ışık tutabilmek amacı ile yürütülmüştür. Araştırmanın materyalini inorganik yetiştirme ortamı olarak vermikulit, pomza, perlit, cüruf, kum ve çakıl taşı; organik yetiştirme ortamı olarak çam kabuğu, defne yaprağı, yer fıstığı kabuğu, meşe palamutu, fındık zurufu, at kestanesi tütüntozu, torf, mısır koçanı, talaş, organik gübre ve saman oluşturmaktadır. Araştırmada ortamların fiziksel (nem, su tutma kapasitesi, hacim ağırlık özgül ağırlık) ve kimyasal (pH, EC, kireç, organik madde, toplam ve alınabilir mineral madde) analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda, inorganik materyallerden en yüksek su tutma kapasitesine sahip materyalin perlit, organik materyallerden ise torf olduğu, meşe palamudu dışındaki ortamların, harç materyali için uygun pH sınırı olan 5.5-6.5 değerleri arasında olduğu, ortamların tuz ve kireç kapsamları açısından inorganik yetiştirme ortamlarının herhangi bir sorun olmadan kullanılabileceği, organik ortamlardan ise fındık zurufu, çam kabuğu, meşe palamutu ve talaşın en uygun ortamlar olduğu belirlenmiştir. İnorganik yetiştirme ortamlarının organik madde içeriklerinin düşük, organik yetiştirme ortamlarının organik madde içeriklerinin ise yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Araştırma materyali inorganik bitki yetiştirme ortamlarının mineral madde (toplam N, alınabilir P, K, Ca, Mg, Na, Fe, Zn, Mn ve Cu) içeriklerinin düşük düzeyde ve yetersiz olduğu, organik bitki yetiştirme ortamlarının mineral madde (makro ve mikro element) içeriklerinin ise ortamlara göre yeterlilik düzeylerinin değiştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was carried out with the aim of determining the physical and chemical properties of a total of 18 different environments, including inorganic (6 units) and organic (12 units), which will be an alternative to soil and can be easily obtained under the conditions of our country, and to shed light on the fertilization programs to be made in plant production. Vermiculite, pumice, perlite, slag, sand and pebble stone as inorganic growing medium; pine bark, bay leaf, peanut shell, acorn, hazelnut husk, horse chestnut tobacco dust, peat, corn cob, sawdust, organic fertilizer and straw as organic growing media. In the research, physical (moisture, water holding capacity, volume weight specific gravity) and chemical (pH, EC, lime, organic matter, total and available mineral matter) analyzes of the environments were made. As a result of the research, it was determined that the material with the highest water holding capacity from inorganic materials is perlite and one of the organic materials is peat. It was determined that nut husk, pine bark, acorn and sawdust from organic environments are the most suitable environments. It was determined that the organic matter content of the inorganic growing media was low, while the organic matter content of the organic growing media was high. The research material was determined that the mineral matter (total N, available P, K, Ca, Mg, Na, Fe, Zn, Mn and Cu) contents of inorganic plant growing mediums are low and insufficient, and the mineral substance (macro and micro element) contents of organic plant growing mediums. It has been determined that the proficiency levels of the contents vary according to the environments.