İtfaiye personellerinin küresel ısınma tutumlarının incelenmesi: Trabzon ili örneği
Investigation of global warming attitudes of firefighters: The case of Trabzon province
- Tez No: 834132
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN ÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İlk ve Acil Yardım, Public Administration, Emergency and First Aid
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Acil Durum ve Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma, Trabzon Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı bünyesinde çalışan itfaiye personellerinin küresel ısınma tutumlarını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 200 itfaiye personeli oluşturmaktadır. İtfaiye personellerinden anket ve ölçek verileri yüz yüze görüşülerek elde edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından oluşturulan 13 soruluk anket formu ve literatürden alınan ''Küresel Isınma Tutum Ölçeği'' kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirmesi t testi, tek yönlü varyans analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi ile yapılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda, itfaiye personellerinin küresel ısınma tutumlarının yaş gruplarına, toplam hizmet yılına ve öğrenim durumuna göre istatistiksel açıdan anlamlı bir şekilde farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. İtfaiye personellerinin küresel tutumlarının; medeni durum, çalışılan yerdeki konum ve ikamet edilen yerlere göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır. Bunların yanında itfaiye personelinin küresel ısınma tutumunun yüksek olduğu tespit edilmiştir. İtfaiye personellerinin bir kısmının orman yangınlarına müdahaleye hazır olma durumlarının zayıf olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca itfaiye personellerinin küresel ısınma konusundaki bilgi eksiklerinin de olduğu saptanmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre değerlendirmeler yapılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to evaluate the global warming attitudes of firefighters working in Trabzon Metropolitan Municipality Fire Department. The participants of the study consist of two hundred firefighters. In the research study, a 13-question questionnaire created by the researcher and the“Global Warming Attitude Scale”taken from the literature were used as data collection tools. The questionnaire and scale data were obtained from the firefighters through face-to-face interviews. Statistical evaluation of the data was made with t-test, one-way analysis of variance and multiple linear regression analysis. In line with the data obtained, it has been found that the global warming attitudes of firefighter personnel differ statistically according to their age groups, total years of service and educational status. Global attitudes of firefighters; No statistically significant difference was found according to their marital status, location of their workplaces and place of residence. In addition, the global warming attitudes of the firefighters are calculated as high. It has been determined that the readiness of some firefighters to respond to a possible forest fire is weak. In addition, it has been determined that the firefighters have a lack of knowledge about global warming. Depending on the results of the study, the evaluations and suggestions were forward.