Patterns of factional strife in Greece and the Eastern Question: The story of Ioannis Velentzas (1821-1840)
Yunan hizip çatışmaları ve Doğu Sorunu: Ioannis Velentzas'ın hikayesi (1821-1840)
  1. Tez No: 834167
  2. Yazar: AHMET TALHA KARAPUNAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN HAKKI ÖZTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez, Osmanlı taşra idaresi altında Mora yarımadası ve Rumeli'de gelişen bölgesel siyasi himaye ve şiddet ilişkilerinin nasıl 1821 sonrası siyasi iklime adapte olup Osmanlı'dan bağımsızlığını kazanan Yunanistan'daki siyasi alana egemen olduğunu ortaya koymayı amaçlıyor. Bunun yanı sıra, Yunan bağımsızlık savaşı sırasında ortaya çıkan bölgesel hiziplerin 1821 yılı öncesinden kalma şahsi ilişkiler üzerine kurulduğuna dikkat çekilirken; bu tezde aynı zamanda bu hiziplerin her birinin ayrı birer Avrupalı güçle yakın ilişkilere girerek dönemin Viyana Kongresi sonrası Avrupa siyasi düzeninin dolaylı özneleri olmaları sürecinin de ortaya konması amaçlanıyor. Bu doğrultuda, bağımsızlık savaşının başlamasını takip eden süreç içerisinde iki Rumelili İoannis Kolettis ve İoannis Velentzas'ın siyasi ve askeri himaye etrafında şekillenen ilişkisi özel olarak izleniyor. Buradaki amaç bu iki adamın nasıl Yunan bağımsızlık savaşının oluşturduğu uzun şiddet ortamı sayesinde siyasi bir ittifak oluşturabildiğini ve Kolettis'in Rumeli hizibinin nasıl süreç sonunda“Fransız Partisi”ismiyle anılmaya başlandığını göstermek. Nihayetinde de Velentzas'ın 1840 yılında Osmanlı topraklarına yönelik organize ettiği başarısız bir irredentist saldırıyı kendisinin Fransız partisi lideri Kolettis ile olan ilişkisi üzerinden okuyarak, bunun Yunanistan'ı dönemin doğu sorunu olarak adlandırılan doğu Akdeniz üzerindeki bölgesel siyasi hesaplara dahil etme tasarısı olduğunu ortaya koymak.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to investigate how regional networks of political patronage and violence within the Ottoman provincial ad-ministration in the Peloponnese and Rumeli have adapted to the new political environment after 1821, and continued to dominate the politi-cal domain in Greece after its independence from the Ottoman Empire. Additionally, while aiming to show how the factions that have emerged during the Greek war of independence have been built on personal rela-tionships prior to 1821, this thesis also attempts to show how each of these factions in Greece became entangled with a specific European power, and thus, was indirectly influenced by the broader political de-velopments in post-Vienna Congress Europe. This study follows the particular patron-client relationship of the two Rumeliot men, Ioannis Velentzas and Ioannis Kolettis throughout the years following the out-break of the war of independence. The purpose is to explore how the two men have formed their alliance thanks to the violent circumstances provided by the war, the process that made Kolettis's Rumeliot faction labelled as the French party, and ultimately to see how through his rela-tionship with Kolettis, Velentzas' irredentist foray in 1840 to Ottoman territories could be seen as a scheme designed to involve Greece into the politics of the Eastern Question.