The disillusionment of characters in Andrea Levy's Novels Small Island and Fruit of the Lemon
Andrea Levy'nin Küçük Ada ve Limonun Meyvesi romanlarında karakterlerin hayal kırıklığı
- Tez No: 834166
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ÖZYURT KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez, Andrea Levy'nin Küçük Ada ve Limonun Meyvesi adlı romanlarında göçmen karakterlerin deneyimlediği gerçekliğe dönüş temasını incelemektedir. Çalışmada ilk ve ikinci nesil Windrush göçmenlerinin İngiltere'ye ilk gelişlerindeki deneyimlerine odaklanılmış, ülkeye varmadan önce İngilitere'ye dair zihinlerindeki“büyük fırsatlar diyarı Ana Vatan”önyargısı ve karakterlerin beklentilerini yerle bir eden bir toplumla karşı karşıya kalmaları arasındaki uyumsuzluk irdelenmiştir. Tezde, karakterlerin bakış açılarının, hikayedeki etkileşimlerin ve sosyal bağlamların incelenmesi yoluyla Levy'nin karakterlerinin; idealleştirilmiş bir İngiltere vizyonu ve ırkçı düşüncelere gark olmuş, geleneksel anlamda İngilizlik tanımına birebir uymayanları dışlayan bir ulus arasındaki keskin zıtlıkla boğuşmaları gün yüzüne çıkartılmıştır. Levy'nin bu göçmenlerin deneyimlerine dair çağrışımlı tasvirlerini de inceleyen çalışma, göç bağlamı içerisinde iştiyak ve gerçekliğe dönüş arasındaki girift etkileşimin daha iyi anlaşılmasını sağlamayı hedeflemektedir. Çalışma, göçmenlerin benliklerine meydan okuyan ve ideallerini yıkan bir dünyada tutunmaya çalışırken yüzleştikleri duygusal, psikolojik ve kültürel çatışmaları aydınlığa kavuşturmaktadır. Son olarak bu araştırma bu iki romanın göçe, aidiyete ve“Ana Vatan”kavramının her zaman sanıldığı gibi kucaklayıcı ve fırsatlarla dolu olmadığının acı farkındalığına dair fikir beyanına katkısındaki tartışmasız geçerliliğinin altını çizmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation explores the theme of immigrant disillusionment in Andrea Levy's novels Small Island and Fruit of the Lemon. Focusing on the experiences of the first and second-generation Windrush immigrant characters as they arrive in England, this study delves into the dissonance between their preconceived notions of the 'Mother Country' as a land of grand opportunities and their actual encounters with a society that challenges their expectations. Through meticulous analysis of character perspectives, interactions, and societal contexts, this dissertation sheds light on how Levy's characters grapple with the stark contrast between their idealized vision of England and the reality of a nation marred by racism and a lack of acceptance for those who defy the boundaries of traditional Englishness. Through its analysis of Levy's evocative portrayals of immigrant experiences, this dissertation contributes to a deeper understanding of the intricate interplay between aspiration and disillusionment within the context of immigration. It sheds light on the emotional, psychological, and cultural conflicts faced by immigrants as they navigate a world that challenges their identities and disrupts their ideals. Ultimately, this research serves to illuminate the enduring relevance of these novels in fostering conversations about the complexities of immigration, belonging, and the disheartening discovery that the 'Mother Country' may not always live up to its promise of acceptance and opportunity.