Developing algebraic thinking of fifth graders: An interaction with units coordination
Beşı̇ncı̇ sınıf öğrencı̇lerı̇nı̇n cebı̇rsel düşünmelerı̇nı̇n gelı̇ştı̇rı̇lmesı̇: Birim koordı̇nasyon ile ilişkisi
  1. Tez No: 893694
  2. Yazar: FATMA ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
Bu çalışma, beşinci sınıf öğrencilerinin cebirsel düşünmedeki ilerlemelerinin birim koordinasyon düzeyleri ile etkileşimini incelemiştir. İki farklı birim koordinasyon düzeyinden dört öğrenci ön değerlendirme görüşmelerine, altı tane öğretim deneyine ve son değerlendirme görüşmelerine katılmıştır. Bulgular, birim koordinasyonda hem seviyeler arası hem de seviye içi farklılıklara bağlı olarak öğrencilerin ilerlemelerinde de farklılıklar olduğunu göstermiştir. Örneğin, birim koordinasyon düzeyi daha yüksek olan öğrenciler daha az yönergeyle ve daha hızlı biçimde sembolik ifadeler yazmayı öğrenmiş, fonksiyonel düşünmenin farklı biçimlerini kullanmış ve yapısal düşünme göstermiştir. Birim koordinasyon düzeyi daha düşük olan diğer öğrenciler ise yinelemeli düşünmeye eğilim göstermiş ve y = ax + b şeklindeki fonksiyonel ilişkileri yardımsız genelleyememişlerdir. Öğrenme sırasındaki farklılıklarla beraber tüm öğrenciler öğrenme hedeflerinin çoğuna ulaşmıştır. Bu durum, ortaokulun ilk yıllarında cebirsel düşünme uygulamaları için umut vericidir. Bu süreçteki öne çıkan farklılıklar, problem çeşidinin ve birim koordinasyon seviyesindeki farklılıkların dikkate alınması gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study examined how fifth-grade students' progress in algebraic thinking interacted with their levels of units coordination. Four students from two different units coordination levels attended pre-assessment interviews, six teaching episodes, and post-assessment interviews. The findings demonstrated some patterns in students' progressions depending on both inter- and intra-level differences in units coordination. For example, the students with higher level of units coordination learned to write symbolic representations with fewer prompts and more quickly, used different forms of functional thinking interchangeably, and demonstrated structural thinking explicitly. The students with lower levels of units coordination relied on recursive thinking in every new context, and could not generalize the functional relationships in the form of y = ax + b without help. However, all students achieved most of the learning goals despite the differences in their learning path. This is promising for introducing algebraic thinking practices in the early middle school years. The prominent differences in their learning path showed the need to consider the differences in the nature of problems and the level of units coordination.