Siyasal katılma ve Türk siyasal yaşamında 1988 halkoylaması
Political participation and the 1988 referendum in Turkish political life
  1. Tez No: 834171
  2. Yazar: ÖMER YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAAN GAYTANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Siyasal katılma, en basit tanımıyla, yurttaşların iktidarı belirlemek veya değiştirmek için bazen sandık başına gitmekten bazen de partizan bir şekilde mücadele etmek şeklinde kendini gösteren temel bir olgudur. Demokratik rejimlerin vazgeçilmez bir ritüelidir. Türkiye Cumhuriyeti de 200 yıla yakın demokrasi deneyimi içinde siyasal katılmaya önemli bir anlam yüklemiştir. Millet irade vurgusu, ister iktidar ister muhalif bakış penceresinde kendisine anlamlı bir yer bulmuştur. Bu bağlamda çok çeşitli siyasal katılım gerekçeleri ve zamanları vardır. Bunlardan biri de parlamentoda yeterli sayıya ulaşılamadığı takdirde kamuoyunu yakından etkileyecek bazı hususlarda onların hakemliğine başvurmaktadır. İşte bu süreç referandum (halkoylaması) olarak adlandırılmaktadır. Türkiye, 1961'den 2017'ye yedi kez yukarıda sayılan amaçla, halkoylamasına başvurmuştur. Bunların 6'sında evet 1'inde hayır çıkmıştır. Bu tez hayır oyunun çıktığı 1988 halkoylamasını derinlemesine incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Political participation, in its simplest definition, is a basic phenomenon that manifests itself as sometimes going to the polls and sometimes fighting partisan to determine or change the power of the citizens. It is an indispensable ritual of democratic regimes. The Republic of Turkey has also attached an important meaning to political participation in its democracy experience of nearly 200 years. The emphasis on the will of the nation has found a meaningful place for itself in the perspective of power or opposition. In this context, there are various reasons and times for political participation. One of them is to resort to their arbitration in some matters that will affect the public closely if the sufficient number of them is not reached in the parliament. This process is called a referendum. Turkey applied for referendum seven times from 1961 to 2017 for the above-mentioned purpose. 6 of them were yes and 1 was no. This thesis examines in depth the 1988 referendum, in which the no vote took place.