Karaburun Yarımadası Satsuma mandarini (Citrus unshiu Marc.) yetiştiriciliğinde sürdürülebilirlik analizi
An analysis of sustainability of Satsuma mandarin (Citrus unshiu Marc.) production in Karaburun Peninsula
  1. Tez No: 834170
  2. Yazar: OKŞAN RAYMAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKKI ZAFER CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım Gıda Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma, İzmir Karaburun Yarımadası'nda Satsuma mandarini yetiştiriciliğinin mevcut durumunu sürdürülebilirlik açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Tarımda sürdürülebilirlik çevresel, ekonomik ve sosyal faktörlerin dengeli bir şekilde değerlendirildiği bir yaklaşımdır. Bu nedenle çalışmada Satsuma mandarini yetiştiriciliği için çeşitli sürdürülebilirlik unsurları incelenmiştir. Çalışmada nitel araştırma desenlerinden fenomenoloji tercih edilmiştir. Çalışmanın amacı doğrultusunda nitel veri toplama teknikleri aracılığıyla görüşmeler, anketler, gözlemler ve doküman incelemeleri yapılmıştır. Birinci odak grubun belirlenmesinde ölçüt ve kartopu örnekleme yöntemleri, ikinci odak grup için kümelenme yaklaşımı kullanılmıştır. Birinci odak grup 48 üreticiden; ikinci odak grup belediyeler ve ilçe tarım müdürlükleri, kooperatifler, İZKA, ETO, Ege İhracatçı Birlikleri ve yüksek kapasiteli bir ihracat firmasından oluşmaktadır. Nicel veriler için içerik analizinde yüzde ve frekans istatistikleri ile nitel veriler için yorumlayıcı yaklaşım kullanılmıştır. Çalışma bulgularına göre; mandarin üreticilerinin sürdürülebilir üretim yapmaları önündeki sorunlar imar sorunu-yapılaşma, yer altı sularının azalması, küresel ısınma ve iklim değişikliği, kuraklık, işçilik maliyetlerinin artması/işçi bulma sorunu, yanlış tarım politikaları ve denetimsizlik, yaşlı nüfusun artışı, zararlı miktarının artması, gençlerin tarımsal faaliyetler yerine farklı işleri tercih etmeleri ve devlet desteğinin yetersizliği olarak belirlenmiştir. Ayrıca SWOT analizi ile sürdürülebilir mandarin üretimine yönelik özellikler ortaya konularak öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine the current situation of sustainability of Satsuma mandarin production in Karaburun Peninsula. Sustainable agriculture is an approach in which environmental, economic, and social factors are evaluated in a balanced manner. For this reason, various sustainability factors for Satsuma mandarin were examined. Qualitative phenomenology design was preferred in the study. Data collection methods included interviews, surveys, observations and document reviews. Criterion and snowball sampling methods were used to determine the first focus group, and the cluster approach was used for the second focus group. The first focus group consisted of 48 producers whilethe second focus group consists of municipalities and district agriculture directorates, cooperatives, İZKA, ETO, Aegean Exporters Associations and a high-capacity export company. Percentage and frequency statistics were used in content analysis for quantitative data, and an interpretative approach was used for qualitative data. According to the study findings, problems against sustainable Satsuma production for mandarin producers are zoning andurbanization, reduction of groundwater, global warming and climate change, drought, increase in labor costs, shortage of workers, incorrect agricultural policies, lack of control, increase in elder population, pests growth, job preferences of young population instead of agricultural activities, and insufficient government support. In addition, the features for sustainable mandarin production were revealed by SWOT analysisand recommendations were presented.