A case study for teaching presence of community of inquiry in an asynchronous learning environment for preservice mathematics teachers
Matematik öğretmen adaylarına yönelik bir asenkron öğrenme ortamında araştırma topluluğunun öğretimsel bulunuşluk bileşene yönelik bir vaka incelemesi
  1. Tez No: 834181
  2. Yazar: BEGÜM IHLAMUR TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ASLAN TUTAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çevrimiçi ve harmanlanmış öğrenme uygulamaları ve çalışmaları gelişen teknoloji ile artmaktadır. Bu ortamlarda, etkili öğrenme için öğrenme toplulukları oluşumuna vurgulanmaktadır. Garrison, Anderson ve Archer (2000) tarafından geliştirilen Sorgulayıcı Öğrenme Toplulukları Kuramı çevrimiçi ve harmanlanmış ortamlarda anlamlı öğrenme deneyimini sosyal, bilişsel ve öğretimsel bulunuşluk bileşenlerinin etkileşimiyle açıklar. Bu çalışmanın amacı, matematik öğretmen adaylarının harmanlanmış bir öğretmen eğitimi dersinin eş zamansız bileşenlerinde Sorgulama Topluluğu yapısındaki öğretimsel bulunuşluk deneyimlerini keşfetmektir. Aday deneyimlerini keşfedebilmek için öğretim elemanının öğretimsel bulunuşluk deneyimlerini anlamak da amaçlanmıştır. Bu vaka çalışmasının odak noktası olarak harmanlanmış bir lisans dersi seçilmiştir. Veriler, öğrencilerin öğretimsel bulunuşluk deneyimlerini keşfetmek için Sorgulama Topluğu anketi ve öğrenci görüşmeleri yoluyla toplanmıştır. Sınıf gözlem notları, çevrimiçi paylaşımlar, öğretim elemanı ile yapılan görüşmeler ikincil veri kaynakları olarak kullanılmıştır. Genel olarak, anket bulguları, Sorgulama Topluluğu kuramının tüm bileşenlerinin ders içinde yüksek algılandığını göstermiştir. Görüşmeler ve ikincil veri kaynakları, derste deneyimlenen öğretimsel bulunuşluğun mevcut Sorgulama Topluluğu kuramı kategorileri ve göstergeleriyle uyumlu olduğunu göstermektedir. Öğretimsel bulunuşluk uygulamalarının dersin etkinliklerine ve araçlarına özgü olduğu bulunmuştur. Araçlar ve öğretimsel bulunuşluk arasında yakın bir etkileşim görülmüştür. Çalışmada öğretimsel ve diğer bulunuşluklar arasında ilişki olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Online and blended learning-teaching practices and studies are increasing with technological developments. In these environments, building learning communities are important for effective learning experiences. Community of Inquiry (CoI) framework developed by Garrison, Anderson, and Archer (2000) explains meaningful online or blended learning experiences within the interaction of social, cognitive, and teaching presence. The purpose of this study is to explore the experiences of the pre-service mathematics teachers in the asynchronous components of a blended teacher education course on the teaching presence element of CoI. It is also aimed to understand teaching presence experiences of the teacher educator in this asynchronous environment to explore students' experiences. An undergraduate blended course was selected as the focus of this case study. The data was collected through CoI survey and student interviews to explore teaching presence experiences of students. In addition, classroom observation notes, online discussions and postings, and interviews with the instructor were used as secondary data sources. Overall, the findings from CoI survey indicated that all presences of CoI yielded high perceptions in the course. The interview transcripts and secondary data sources show that teaching presence developed in the course and the experiences were parallel with the existing categories and indicators of CoI. On the other hand, the implications of teaching presence were unique to course activities and tools. There is a close interaction with the tools and teaching presence. Finally, the study found that there is a relationship between teaching presence and other presences.