Programlama eğitimine katılan öğretmenlerin harmanlanmış öğrenme ortamındaki sosyal, bilişsel ve öğretimsel bulunuşluklarının incelenmesi
Investigation of the social, cognitive and teaching presence of teachers participating in programming education in the blended learning environment
  1. Tez No: 691253
  2. Yazar: CEMAL HAKAN DİKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF OCAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Harmanlanmış öğrenme ortamında öğretmenlere yönelik programlama eğitiminin uygulandığı bu çalışmada, öğretmenlerin sosyal, bilişsel ve öğretimsel bulunuşluklarının göstergelerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda öğretmenlere yönelik programlama eğitimi düzenlemiş, öğretmenlerin sosyal, bilişsel ve öğretimsel bulunuşlukları incelenmiştir. Çalışmada nitel araştırma modellerinden durum çalışması deseni tercih edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Afyonkarahisar ili, Dinar ilçesinde ilkokul, ortaokul ve liselerde çalışan 18 öğretmen oluşturmaktadır. Çalışmaya gönüllü olarak katılan öğretmenlerden, görüşme formu, yansıtıcı raporlar, ders video kayıtları, anlık mesajlaşma kayıtları ve forum mesajlaşma kayıtları aracılığıyla veriler toplanmıştır. Katılımcılardan elde edilen veriler, nitel veri analizi yöntemlerinden içerik analizi yöntemi kullanılarak, RQDA yazılımı aracılığıyla analiz edilmiştir. Yapılan veri analizi sonucunda bilişsel bulunuşluğun, etkinliği başlatma, keşfetme, bütünleştirme ve çözümleme; sosyal bulunuşluğun, duygusal ifade, açık iletişim ve grup uyumu; öğretimsel bulunuşluğun, öğretim tasarımı ve organizasyonu, tartışmayı kolaylaştırma ve doğrudan öğretim kategorilerine ilişkin göstergeler tespit edilmiştir. Araştırma kapsamında ortaya konulan göstergeler alanyazına dayalı olarak tartışılmış, programlama eğitimi, harmanlanmış öğrenme ve araştırma topluluğu ile ilgili öneriler getirilmiştir. Çalışma kapsamında ortaya çıkarılan sosyal, bilişsel ve öğretimsel bulunuşluk göstergelerinin programlama eğitimi ile ilgili yapılacak çalışmalara yol göstereceği ve harmanlanmış öğrenme ortamlarında araştırma topluluğuna dayalı yapılacak kuramsal ve uygulamalı çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study, in which programming education for teachers was applied in a blended learning environment, aimed to examine the indicators of teachers' social, cognitive, and instructional presence. For this purpose, the researcher organized programming education for teachers, and the social, cognitive and instructional presence of the teachers were examined. In the study, one of the qualitative research models, the case study design, was preferred. The research group consists of 18 teachers working in primary, secondary and high schools in Afyonkarahisar province, Dinar district. Data were collected from the teachers, who voluntarily participated in the study through the interview form, reflective reports, course video recordings, instant messaging recordings and forum messaging records. The data obtained from the participants were analyzed by using the content analysis method, one of the qualitative data analysis methods, through RQDA software. As a result of data analysis, cognitive presence, triggering event, exploration, integration and resolution; social presence, emotional expression, open communication and group cohesion; Indicators for instructional presence, instructional design and organization, facilitating discourse and direct instruction categories were determined. The indicators revealed within the scope of the research were discussed based on the literature, and suggestions were made regarding programming education, blended learning and research community. It is thought that the social, cognitive and instructional presence indicators revealed within the scope of the study will guide the studies to be carried out on programming education and will contribute to the theoretical and applied studies to be conducted based on the research community in blended learning environments.