Epilepsi tedavisinde kullanılan levetirasetamın xenopus laevis embriyoları üzerindeki teratojenik etkisi
Teratogenic effect of levetiracetam used in the treatment of epilepsy on xenopus laevis embryos
- Tez No: 834188
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ATA SEÇİLMİŞ, DOÇ. DR. AYPER BOĞA PEKMEZEKMEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
İlaçlar teratojeneziste önemli etkenlerden biridir. Bu durum birçok ilacın gebelikte klinik kullanımı sınırlamaktadır. Epilepsi tedavisinde kullanılan levetirasetamın gebelikte kullanımı ile ilgili yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada levetirasetamın teratojenik etkisi araştırıldı. Bu amaçla, Xenobiyotiklerin etkisini %89 oranında doğru öngördüren, FETAX ( Kurbağa Embriyo Teratogenez Deneyi: Xenopus) testi kullanıldı. Bu çalışmada 6 adet kontrol, 9 adet deney grubu olmak üzere 15 adet ergin Xenopus leavis kullanıldı ve embriyolar 96 saat 1.2, 12, 24, 48 µg/mL levetirasetam konsantrasyonlarına maruz bırakıldıktan sonra tüm gruplarda ölüm oranları tespit edildi, ayrıca bu gruplar mikroskop altında incelendi, boyları ölçüldü ve anomaliler mikroskop bağlantılı kamera ile fotoğraflandı. Xenopus laevis erken embriyo gelişiminde rol oynayan ve mRNA ekspresyonunda spesifik genler olan ESR1, PAX6, BMP4, MYF5 ve HSP70 gen analizi yapıldı. Ayrıca embriyoların histopatolojik analizi incelendi. Çalışmalar sonucunda anomali oranı (%1.45) bulundu ve kontrolle (%0.8) aralarında bir farklılık gözlenmedi. Boy uzunluklarında kontrol grubu (10.8mm) ile aralarında tüm konsantrasyonlarda boyca farklılık gözlenmedi (10.7 mm). Histopatolojik analizde birkaç anormal embriyo haricinde hem kontrol ve hem de deney gruplarında elde edilen organlarda bir anomali gözlenmedi, sadece levetirasetametirasetam uygulanan tüm gruplarda hipopigmentasyon gözlendi. Son olarak erken gelişim döneminde önemli genler olan ESR1, BMP4, MYF5 ve HSP70'in ekspresyonunda azalma, PAX6 ekspresyonunda ise artma görüldü. Ancak ekspresyon düzeylerindeki bu değişmeler istatistiksel olarak anlamlı değildi. Bu sonuçlar bir antiepileptik ajan olan levetirasetamın, incelenen parametreler açısından Xenopus laevis embriyolarında teratojenik etkisinin olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Drugs are one of the important factors in teratogenesis, which limits the clinical use of many drugs in pregnancy. Teratogenic effect of levetiracetam, an antiepileptic agent is still controversial in pregnancy. In this study, the teratogenic effect of levetirasetamwas investigated. For this purpose, the FETAX (Frog Embryo Teratogenesis Assay: Xenopus) test, which predicts the effect of Xenobiotics with 89% accuracy, was used. In our study, 15 adult Xenopus laevis, including 6 control and 9 experimental groups, were used and after the embryos were exposed to 1.2, 12, 24, 48 µg/mL levetirasetam concentrations for 96 hours, mortality rates were determined in all groups, and these groups were examined under a microscope. Their lengths were measured and anomalies were photographed with a microscope-mounted camera. ESR1, PAX6, BMP4, MYF5 and HSP70 genes, which are specific genes in mRNA expression and play a role in Xenopus laevis early embryo development, were analyzed. In addition, histopathological analysis of embryos was examined. As a result of the studies, the rate of anomaly was (1.45%) and no difference was observed between them and the control (0.8%). There was no difference in height (10.7 mm) between the control group (10.8mm) and the control group at all concentrations. In the histopathological analysis, except for a few abnormal embryos, no anomaly was observed in the organs obtained in both the control and experimental groups, and hypopigmentation was observed in all groups that were administered only levetiracetam. Finally, there was a decrease in the expression of ESR1, BMP4, MYF5 and HSP70, which are important genes in early development, and an increase in the expression of PAX6. However, these changes in expression levetirasetam were not statistically significant. These results show that levetirasetam, an antiepileptic agent, has no teratogenic effect in Xenopus laevis embryos in terms of the parameters examined.