Amasya ve Tokat illerinin hidrolojik karakteristikleri
The Hydrologic characteristics of Amasya and Tokat provinces
  1. Tez No: 83419
  2. Yazar: KADRİ YÜREKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ OKMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
ÖZET Doktora Tezi AMASYA VE TOKAT İLLERİNİN HİDROLOJİK KARAKTERİSTİKLERİ Kadri YÜREKLİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Cengiz OKMAN Jüri : Prof. Dr. Cengiz OKMAN Prof. Dr. Mustafa Y. KILINÇ Prof. Dr. Fazlı ÖZTÜRK Su kaynaklarından etkin bir şekilde yararlanmak için bu kaynakların verimlerinin bilinmesi gerekir. Su kaynaklarının verimi meteorolojik faktörlere bağlı olarak farklılık gösterdiği için sözü edilen kaynaklarının planlanmasında bölgenin hidrolojik karakteristiklerinin bilinmesine ihtiyaç vardır. Bu çalışmada Amasya ve Tokat illerinin hidrolojik karakteristikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla Amasya ve Tokat illerinin toprakları yüzey akış potansiyeli bakımından A, B ve C olarak belirtilen gruplara ayrılmıştır. Amasya ve Tokat illerinin yağmur karakteristiklerini belirtmek için önce bu iller, hidrolojik homojen yörelere ayrılmıştır. Hidrolojik homojen yörelerde her ay ve her yıl ölçülen günlük ekstrem yağmur miktarları Ue aylık ekstrem yağmur miktarları ve bu yörelerde ölçülen aylık ve yıllık yağmur miktarlarının tekrarlanma sürelerinin doğrusal grafikleri noktasal durum ilişkileri ve olasılık dağılım biçimlerine göre elde edilmiştir. Bu illerin hidrolojik homojen yörelerinde ölçülen yağmurların olasılık dağılım biçimlerine daha fazla uyum gösterdiği saptanmıştır. Amasya ve Tokat illerinin hidrolojik homojen yörelerinde ölçülen aylık ve yıllık yağmur miktarlarının % 25, % 50 ve % 75 tekrarlanma olasılıklarına göre değişimleri saptanmıştır. Diğer taraftan Amasya ve Tokat illerinden geçen akarsuların verimlerinin değişimi de gözlem sürelerinin ve tekrarlanma olasılıklarının % 25, % 50 ve % 75' ine göre belirtilmiştir. Bu illerinin kurak süreleri aylık ve yıllık yağmur ve akımları kullanarak hareketli ortalama yöntemine göre belirtilmiştir.. Amasya ve Tokat illerinde taşkın hacimleri ve taşkın debileri, dolaylı yöntemlere göre elde edilmiştir. 1999, 207 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Hidrolojik homojen yöre, ekstrem yağmurlar, olasılık dağılımı, frekans faktörü, tekrarlanma süresi, hareketli ortalama.
Özet (Çeviri)
r ABSTRACT Ph.D. Thesis THE HYDROLOGIC CHARACTERISTICS OF AMASYA AND TOKAT PROVINCES Kadri YÜREKLİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Farm Structures and Irrigation Supervisor : Prof. Dr. Cengiz OKMAN Jury : Prof. Dr. Cengiz OKMAN Prof. Dr. Mustafa Y. KTLINÇ Prof. Dr. Fazlı ÖZTÜRK The yield of water supplies must be known to benefit from these supplies effectively Because the yield of these water supplies varies according to the meteorological factor! the region hydrologic characteristics are necessary to be known in planning wate supplies. In this study, hydrologic characteristics of Amasya and Tokat provinces were tried to b determined. For this reason, the soils of these provinces have been divided into sections a A, B and C based on their ability to runoff occurrence. These provinces were first divided into hydrologic homogenous sections to determine th rainfall characteristics. Frequency lines of, daily extreme rainfall values selected for eac month and each year, monthly extreme rainfall values selected for each year, monthly an annual rainfall values in the hydrologic homogenous sections of Amasya and Toks provinces were obtained by using the plotting position formulas and probabilil distributions. Rainfalls measured in the hydrologic homogenous sections of thes provinces have fitted better to probability distributions. The variation of monthly and annual rainfall values measured in the hydrologi homogenous sections of Amasya and Tokat provinces have been determined according t 25 %, 50 % and 75 % probability levels. On the other hand the variations of flows < rivers passing through these provinces have been determined for 25 %, 50 % and 75 % < the observation period of flow station and 25 %, 50 % and 75 % probability leva obtained from Hazen plotting position formula. In addition, the drought periods of thes provinces were determined with moving average method by using monthly and annui rainfall and flows. Peak rates were obtained by indirect methods in Amasya and Tokat provinces. 1999, 207 pages KEY WORD : Hydrologic homogenous sections, extreme rainfall, probability distributioi frequency factor, return period, moving average.