Adsorptif sıyırma voltametrisiyle eser miktarda germanyum tayini için yöntem geliştirilmesi
An Adsorptive stripping voltammetric method for the determination of trace amounts of germanium
- Tez No: 83418
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN SOLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, N-(2-hidroksifenil)-3,4-dihidroksibenzaldimin Schiff bazı varlığında eser miktardaki germanyumun adsorptif sıyırma voltametrisi ile tayini için bir yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntem, germanyum(IV)'ün Schiff bazı ile oluşturduğu türün asılı duran cıva damla elektrodunda adsorbe olduktan sonra indirgenmesi esasına dayanır. Adsorbe olmuş elektroaktif türe ait indirgenme pikinin akımı, sıyırma basamağında kare dalga voltametrisi kullanılarak ölçülmüştür. İndirgenme pikine Schiff bazı ve destek elektrolit konsantrasyonu, biriktirme potansiyeli ve biriktirme süresinin etkisi incelenmiştir. Geliştirilen metodun çalışma aralığı ve tespit limiti belirlenmiştir. Bazı katyonların muhtemel girişim etkileri incelenmiştir. Bu metodun uygulaması sentetik sphalerit numunesinde yapılmıştır. Ayrıca kullanılan Schiff bazı ve elektroaktif türün indirgenmesine dayanan elektrot reaksiyonu için bir mekanizma ileri sürülmüştür. 1999, Sayfa: 113 ANAHTAR KELİMELER : Germanyum, N-(2-hidroksifenil)-3,4-dihidroksibenzaldimin, Kare Dalga Adsorptif Sıyırma Voltametrisi, Dönüşümlü Voltamctri, Adsorpsiyoıı.
Özet (Çeviri)
In this work, a new method was developed for the determination of trace amount of germanium in the presence of N-(2-hydroxyphenyl)-3,4-dihydroxybenzaldimine using adsorptive stripping voltammetry. This method is based on the reduction of adsorbed species formed between germanium(l V) and Schiff base on the surface of hanging mercury drop electrode. The reduction current for the adsorbed species was measured by square- wave voltammetry applied during stripping step. Effects of various parameters such as concentration of Schiff base and supporting electrolyte, accumulation potential and deposition time on the reduction peak were investigated. The working range of the method and limit of detection were investigated. The possible interference effects of some cations were examined. The method was applied for the determination of Ge(lV) in a synthetic sample of sphalerite. Mechanism for the reduction of Schiff bases and the elcctroactive Ge(IV)-Schiff base species were also proposed. 1999, Page: 113Key Words : Germanium, N-(2-hydroxyphenyl)-3,4-dihydroxybenzaldimine, Square Wave Adsorptive Stripping Voltammetry, Cyclic Voltammetry, Adsorption.