Housing experience of forced migrants: A comparison of Sweden and Turkey
Zorunlu göçmenlerin konut deneyimi: İsveç ve Türkiye karşılaştırması
  1. Tez No: 834206
  2. Yazar: MERVE AKDEMİR KURFALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IOANNIS N. GRIGORIADIS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu tez zorunlu göçmenlerin konut deneyimlerini ve bu deneyimlerin farklı konut politikalarına göre aldığı biçimleri Türkiye ve İsveç karşılaştırması üzerinden incelemektedir. Günümüzde çok farklı hukuki statülere sahip göçmenlerin kentsel alanlarda benzer deneyimlere sahip olduğu tezinden yola çıkarak, göç literatüründe giderek artan zorunlu göçmen kavramını tartışıp benimsemektedir. BurdZorunlu göçmenlerin kentlerdeki çok katmanlı karmaşıklık karşısındaki durumlarını incelemeye fırsat veren super-diversity yaklaşımını üzerinden incelemektedir Tezin empirik kısmı ise Gaziantep, Türkiye ve Stockholm, İsveç'te gözlem ve zorunlu göçmen, yerel halk ve yerel uzmanlarda oluşan 3 farklı grup ile yarı yapılandırılmış mülakatlara dayanan saha çalışmasına dayanmaktadır. Tezde öncelikli olarak göçle ilgili konut çalışmalarına dair inceledikleri ölçeklere göre bir sınıflandırmaya tabi tutulmakta ve bunların konut hakkının farklı noktaları ile ilişkilendirilmektedir. Daha sonra İsveç ve Türkiye'nin göçmen ve konut politikaları hukuki metinleri de polika belgeleri üzerinden analiz edilip, sınıflandırılmıştır. Daha sonra ise saha çalışmaları bulguları tartışılmıştır. Konut hakkının her unsuruna dair zorunlu göçmenler sıkıntılar yaşasa da, Türkiye'deki zorunlu göçmenlerin ödenebilir konuta erişime dair sorunları öne çıkarken, İsveç'te mahalleler arasındaki ayrışma daha öne çıkan bir sorun olduğu ortaya konulmaktadır. Konut politikasında daha müdahaleci olan İsveç'te zorunlu göçmenlerin taktiksel yaklaşımı kurumsal düzeyde olduğu, konut politikası alanına müdahale etmeyen Türkiye'de ise zorunlu göçmenlerin sosyal alanda sorunlarını çözmeye çalıştıkları empirik verilerle gösterilmiştir. Zorunlu göçmenlerin öznesinin Küresel Kuzey ya da Küresel Güney ülkeleri üzerinde betimlendiği gibi belli noktalarda ortaya çıkmadığı, özellikle Türkiye örneği üzerinde birçok özgün biçiminin görülebileceği iddia edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the housing experiences of forced migrants and how they are affected by different housing policies through a comparison between Turkey and Sweden. The concept of forced migrants, increasingly utilized in the field, was adopted based on the daily challenges faced by individuals with similar experiences, despite having different legal statuses. Beginning from this point, it addresses the situation of forced migrants amidst multi-layered urban complexity by embracing the super-diversity approach, which allows for the exploration of diverse experiences. The empirical section of the dissertation is built upon semi-structured interviews with three distinct groups: forced migrants, local people, and local experts in Gaziantep, Turkey, and Stockholm, Sweden. Initially, housing studies related to immigration are categorized based on their focus scales, linked to various aspects of the right to housing. Subsequently, legal documents pertaining to asylum and housing policies in Turkey and Sweden are examined, followed by a discussion of the fieldwork findings. The dissertation concludes that forced migrants encounter challenges across all dimensions of the right to housing whereas in Turkey, issues related to accessing affordable housing are prominent, while segregation is a more prevailing concern in Sweden. With a more intrusive housing policy in Sweden, forced migrants engage at an institutional level, while in Turkey, forced immigrants seek solutions within the social sphere. The study asserts that the subject of forced migrants does not exhibit uniform patterns as often depicted in the Global North or the Global South; numerous distinct forms are observable, particularly in the case of Turkey.