Social media influencers and attitude of youth students toward online shopping
Sosyal medya etkileyicileri ve genç öğrencilerin online alışveriş tutumu
- Tez No: 834219
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GİZEM MELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde genç öğrenciler arasında yaygın bir şekilde kullanılan sosyal medya platformları, çevrimiçi alışverişi yaygın hale getirmiştir. Bu çalışma, genç öğrencilerin sosyal medya platformlarında etkileyici kişiler tarafından önerilen ürünleri satın almalarının motivasyonlarını incelemeyi amaçlamaktadır, özellikle cazibe, güvenilirlik ve uzmanlık gibi faktörlere odaklanarak. Araştırma popülasyonu, çevrimiçi alışveriş yapan genç üniversite öğrencilerinden oluşmaktadır. Veriler, 113 katılımcıdan oluşan bir örnekleme uygulanan anket aracılığıyla toplanmıştır. Analiz sonuçları, katılımcıların genel alışveriş tutumunun nötr bir aralıkta olduğunu göstermektedir. Özellikle etkileyici kişilerin algılanan cazibesi ve güvenilirliği, öğrencilerin sosyal medya aracılığıyla çevrimiçi alışverişe olan tutumunu önemli ölçüde etkilemektedir. Ayrıca, yaş ve eğitim seviyesi öğrencilerin tutumlarında önemli farklılıklar göstermektedir. Bu araştırma, genç öğrenciler, sosyal medya etkileyicileri ve çevrimiçi alışveriş arasındaki karmaşık ilişkiyi aydınlatarak, dijital çağda tüketici davranışını nelerin etkilediği konusunda değerli bir perspektif sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, the widespread use of social media platforms among youth students has made online shopping a common practice. This study aims to investigate the motivations behind youth students' purchases of products endorsed by influencers on social media platforms, focusing on factors such as attractiveness, trustworthiness, and expertise. The research population consists of university students in the youth demographic who engage in online shopping. Data was collected through a questionnaire administered to a convenience sample of 113 participants. The analysis of the results indicates that the overall shopping attitude of the participants falls within a neutral range. Notably, the perceived attractiveness and trustworthiness of influencers significantly influence the attitude of students towards online shopping via social media. Additionally, age and educational level exhibit substantial variations in students' attitudes. This research sheds light on the complex interplay between youth students, social media influencers, and online shopping, providing valuable insights into the factors that drive consumer behavior in this digital age.