Isı ile polimerize olan akrilik rezin materyaline kitosan ve çay ağacı yağı eklenmesinin candida albicans inhibisyonu ve yüzey pürüzlülüğüne etkisi
The effect of addition chitosan and tea tree oil to the heat-polymerized acrylic resin material on candida albicans i̇nhibition and surface roughness
  1. Tez No: 834220
  2. Yazar: EBRU YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ULVİYE ŞEBNEM BÜYÜKKAPLAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, protez kaide materyali olarak kullanılan polimetilmetakrilata (PMMA), çeşitli oranlarda kitosan ve çay ağacı yağı eklenmesinin, termal döngü öncesi ve sonrasında mikrobiyolojik etkilerinin karşılaştırılması ve eklenen kitosan ve çay ağacı yağının kaide materyalinin yüzey pürüzlülüğüne etkisinin değerlendirilmesidir. Yöntem: Çalışmada, ısı ile polimerize olan polimetilmetakrilata, %10 kitosan, %10 çay ağacı yağı ve %5 kitosan + %5 çay ağacı eklenerek; yüzey pürüzlülüğü testi için 20x10x3 mm, mikrobiyoloji testleri için ise 10mm çap ve 2mm kalınlıkta akrilik örnekler hazırlandı. Örneklerin yarısı 5-55°C sıcaklıkları arasında 5.000 devirlik termal döngüye tabi tutuldu. 4 grubun termal döngü öncesi ve sonrası etkileri incelenmek üzere toplam 176 örnek hazırlandı (n=11). Yüzey pürüzlülüğü (Ra) ölçümleri, kontakt profilometre test cihazı kullanılarak gerçekleştirildi. Mikrobiyoloji testleri için 37°C'de inkübe edilen test tüplerinden 24. saat ve 48. saat sonunda alınan örneklerde, spektrofotometre cihazında C. albicans'ın optik yoğunluğu ölçüldü. Ayrıca test tüpündeki karışım, seri seyreltmenin ardından sabaruod dextrose agar bulunan petriye yayıldı ve 48 saat sonra koloni sayımı yapıldı. Her gruptan termal döngü uygulamasından önce ve sonra olmak üzere rastgele seçilen 2 örneğin taramalı elektron mikroskobu görüntüleri alındı.İstatistiksel analizler SPSS 25.0 (Statistical Packages of Social Sciences) programı kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study was to compare the microbiological effect of adding various ratios of chitosan and tea tree oil to polymethylmethacrylate used as denture base material before and after thermal cycling and to evaluate the effect of added chitosan and tea tree oil on the surface roughness of the base material. Method: Method: In the study, acrylic specimens with a diameter of 20x10x3 mm for surface roughness testing and 10 mm diameter and 2 mm thickness for microbiology tests were prepared by adding 10% chitosan, 10% tea tree oil and 5% chitosan + 5% tea tree to heat-polymerized PMMA. Half of the samples were subjected to 5,000 cycles of thermal cycling between 5-55°C temperatures to simulate 6 months of thermal change in order to see long-term effects. A total of 176 samples were prepared to examine the effects of 4 groups before and after thermal cycling (n=11). Surface roughness (Ra) measurements were performed using a contact profilometer tester (Mitutoyo SJ-210, Minato-ku, Tokyo. Japan). For microbiology tests, the optical density of C. albicans was measured using a spectrophotometer at 24 h and 48 h after incubation at 37°C. In addition, the mixture in the test tube was spread on a petri dish containing sabaruod dextrose agar after serial dilution and colony counting was performed after 48 hours. SEM images were taken of 2 randomly selected samples from each group before and after thermal cycling. Statistical analyzes were analyzed using SPSS 25.0 (Statistical Packages of Social Sciences).