Covid-19'a yönelik tutum, yaşam tatmini ve anksiyete arasındaki ilişkinin incelenmesine yönelik bir araştırma
A research to investigate te relationship between attitude to Covid-19, life satisfaction and anxiety
- Tez No: 834242
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN ŞANTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada bireylerin Covid-19'a yönelik tutumu, yaşam tatmini ve anksiyete düzeyi arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca çalışmada Covid-19'a yönelik tutum, yaşam tatmini ve anksiyete düzeylerinin katılımcıların demografik özelliklerine göre farklılık oluşturup oluşturmadığının ortaya konulması hedeflenmiştir. Araştırmanın evrenini Ardahan ilinde ikamet eden bireyler oluşturmaktadır ve araştırmaya toplamda 650 kişi katılım sağlamıştır. Araştırmada yaşam tatmini ölçeği, koronavirüs anksiyete ölçeği, çok boyutlu Covid-19 ölçeği ve demografik bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama araçlarının geçerliğini belirlemek için faktör analizi, güvenirlikleri belirlemek için Cronbach alpha katsayısında yararlanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerde frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma değerleri kullanılmış, Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis, korelasyon analizi ve regresyon analizi yapılmıştır. Analizler sonucunda katılımcıların kişisel ve demografik özelliklerinin Covid-19'a yönelik tutum, yaşam tatmini ve anksiyete düzeylerinde farklılıklar oluşturduğu belirlenmiştir. Araştırmada, anksiyetenin Covid-19'a yönelik tutum üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Bir diğer ifadeyle, koronavirüs anksiyetesi yüksek olan bireylerin Covid-19'a yönelik duygu ve davranışların, Covid-19'a ilişkin düşüncelerin ve Covid-19'a yönelik aldığı önlemlerin daha fazla olduğu belirlenmiştir. Çalışma sonucunda salgın hastalıkların yönetiminde ve Covid-19'a yönelik tutumu değiştirmede, bireylerin Covid-19'a yönelik sağlık anksiyetelerinin azaltılmasına, yaşam tatminlerinin yükseltilmesine ve psikolojik yönden sağlamlaştırılmasına yönelik multidisipliner çalışmalara ve somut adımlara ihtiyaç olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the relationships between individuals' attitudes towards Covid-19, life satisfaction and anxiety level. In addition, it was aimed to reveal whether the attitudes towards Covid-19, life satisfaction and anxiety levels differ according to the demographic characteristics of the participants. The population of the research consisted of individuals residing in the province of Ardahan and a total of 650 people participated in the research. In the research, life satisfaction scale, coronavirus anxiety scale, multidimensional Covid-19 scale and demographic information form were used. In the study, factor analysis was used to determine the validity of the data collection tools, and the Cronbach alpha coefficient was used to determine their reliability. In the analysis of the data, frequency, percentage, mean and standard deviation values were used in descriptive statistics, Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis, correlation analysis and regression analysis were performed. As a result of the analyzes, it was determined that the personal and demographic characteristics of the participants created differences in their attitudes towards Covid-19, life satisfaction and anxiety levels. In the study, it was determined that anxiety had a statistically significant effect on the attitude towards Covid-19. In other words, it has been determined that individuals with high coronavirus anxiety had more feelings and behaviors towards Covid-19, thoughts on Covid-19, and measures taken against Covid-19. As a result of the study, it can be said that there is a need for multidisciplinary studies and concrete steps in the management of epidemics and in changing the attitude towards Covid-19, in order to reduce the health anxiety of individuals towards Covid-19, to increase their life satisfaction and to strengthen them psychologically.