The relationship between business R&D expenditures and financial development: Panel data analysis for OECD countries
İşletme AR-GE harcamaları ve finansal gelişme ilişkisi: OECD ülkeleri için panel veri analizi
  1. Tez No: 834241
  2. Yazar: ZÜMAY ALSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER TUĞSAL DORUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Ülkeler yeni ürün veya teknoloji üretmek ve geliştirmek amacıyla Araştırma ve Geliştirme (AR-GE) faaliyetlerine önem vermektedir. Bu nedenle rekabet avantajı elde etmek isteyen ülkelerde son yıllarda AR-GE harcamalarının arttığı görülmektedir. Ayrıca, ülkelerdeki finansal gelişme, gelişmişlik düzeylerini artırır ve AR-GE faaliyetlerini destekler. Bu tezin amacı AR-GE harcamaları ile finansal gelişme arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. OECD üyesi 15 ülke için 2009 ve 2019 yılları arasındaki veriler kullanılarak panel veri analizine dayalı Dumitrescu-Hurlin Panel Granger Nedensellik Testi ile analiz edilmiştir. Ayrıca, toplam ticari işletmeler, tarım, ormancılık ve balıkçılık, imalat ve toplam hizmet sektörlerinden elde edilen veriler kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçları pozitif bir ilişki olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Countries are giving importance to research and development (R&D) activities to produce and develop new products or technologies. For this reason, it is noticed that R&D expenditures have increased in recent years in countries that want to gain a competitive advantage. Also, financial development in countries increases the level of development and supports R&D activities. This thesis aims to investigate the relationship between business R&D expenditures and financial development. 15 OECD member countries are analyzed with the Dumitrescu-Hurlin Panel Granger Causality Test based on panel data analysis using data between 2009 and 2019. Also, it was analyzed using the data from total business enterprises, agriculture, forestry and fishing, manufacturing, and total services sectors. The results of the analysis indicate that there is a positive relationship.