Kırsal alanda yaşayan kadının din anlayışında sosyal medyanın etkisi (Bayburt örneği)
The effect of social media on the understanding of religion of women living in rural areas (Bayburt example)
- Tez No: 834243
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Sosyal yapıları ve bu yapıları oluşturan her bir kurumu etkisi altına alan değişim kavramı belirli etkenler doğrultusunda ortaya çıkmaktadır. Bu etkenlerden biri de hiç şüphesiz günümüz toplum yapılarının her biri üzerinde ayrı ayrı tesir eden internet teknolojisi ve bu teknolojinin gelişimi ile birlikte ortaya çıkan sosyal medya kavramıdır. Bu araştırma da toplumsal değişim kavramından yola çıkarak kırsal alanda yaşayan kadının din anlayışında sosyal medyanın etki derecesi araştırılmıştır. Araştırma giriş ve toplamda üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın konusu, önemi, amacı, yöntemi ortaya konmuştur. Kavramsal ve kuramsal çerçeveyi oluşturan birinci ve ikinci bölümde“din”,“toplumsal değişme”“toplumsal değişme kuramları”sosyal medya“ ”din ve kadın“ kavramları ayrı başlıklar halinde ele alındıktan sonra ”din değişme ve sosyal medya" ilişkisi incelenmiştir. Araştırmanın üçüncü bölümünde ilk olarak çalışma alanımız olan Bayburt ilinin sosyokültürel yapısı, coğrafi konumu, nüfusu, eğitim durumu, dinsel yapısı ve ekonomisi üzerinde durulmuş ardından mülakat sonucu elde edilen veriler analiz edilip araştırmanın bulgular kısmı ortaya konulmuştur. Araştırmanın mekânsal sınırı olarak Bayburt ilinin kırsal kesimi belirlenmiştir. Çalışma grubu, bireyin psikolojik ve dini açıdan kendini ifade edebilme, çevreyi gözlemleyebilme ve anlama yetisi göz önünde bulundurulup 15 yaş sınır alınarak toplamda 50 kişiden oluşmaktadır. Araştırma süreci boyunca daha geniş verilere ulaşabilmek için nitel yöntem tercih edilmiş ve fenomenolojik yaklaşım esas alınmıştır. Araştırma verileri, benzeşik örneklem tekniği kullanılarak 50 katılımcıya yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakat yapılarak elde edilmiştir. Araştırma sonunda elde edilen veriler betimsel analiz tekniği kullanılarak yorumlanmıştır. Bu araştırmanın sonucunda toplumsal yapıda meydana gelen gelişmeler doğrultusunda ortaya çıkan sosyal medya ve internet teknolojisinin bireyin dini düşünce biçimi üzerinde olumlu bir etki bıraktığı sonucu elde edilmiştir. Bununla birlikte bireylerin kutsal veya özel gecelerde veya günlük hayatta ibadet ederken sosyal medya ve internet teknolojisinden yararlandıkları, sosyal medyada paylaşılan dini içeriklerin veya dinsel söylemlerin bireyin dini düşüncesini olumlu yönde etkilediği ve bireyi dinsel yönden motive ettiği elde edilen bulgular arasındadır.
Özet (Çeviri)
Social structures and these structures emerge under the influence of each structure, with the emergence of the defining features of the change characteristics of the area. One of these factors is undoubtedly the internet technology that affects each of today's social structures separately and the definition of social media that emerged with the development of this technology. In this study, the degree of influence of social media on the understanding of religion of the person living in the migration area was investigated based on the signs of social change. The research consists of an introduction and three parts in total. The subject, importance, purpose and method of the introduction are presented. In the first and second chapters, which form the conceptual and theoretical framework, the concepts of“religion”,“social change”,“social change theories”, social media,“religion and women”are discussed under separate headings, and they are unrelated to“religion unchanged and social media”. In the third part of the research, firstly, the socio-cultural structure, accommodation status, education level, educational status, religious structure and economy of our study area, Bayburt, were emphasized, and the data obtained as a result of the next rotation were analyzed and theoretical information was revealed. The rural area of Bayburt was determined as the spatial limit of the research. The study group consists of 50 people in total. The research data were obtained by conducting semi-structured in-depth interviews with 50 participants using the homogeneous sampling technique. The data obtained at the end of the research were interpreted using the descriptive analysis technique. As a result of this research, it was concluded that social media and internet technology, which emerged in line with the developments in the social structure, had a positive effect on the individual's religious thinking.