Investigation of variations in DNA repair genes on lu-177 prostate specific membrane antigen (PSMA) ligands treatment response in patients with prostate cancer
Lu-177 prostat spesifik membran antijeni (psma) ligantlari ile tedavi edilen prostat kanserli hastalarda DNA tamir genlerindeki varyasyonlarin tedavi cevabinin üzerine etkisinin incelenmesi
- Tez No: 834274
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY İSBİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Lu-177 PSMA ileri evre prostat kanseri için çok etkili bir tedavi olma potansiyeline sahiptir. ERCC2 gen varyasyonları, Lu-177 PSMA tedavisi ve miRNA-182 ile miRNA187'nin ekspresyon seviyeleri arasında bir bağlantı olup olmadığını belirlemek bu çalışmanın ana hedefleridir. Bu çalışma, 57 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. 50 hasta tedaviyi alıp almama durumuna göre ve 7 hasta ise Lu-177 PSMA tedavisi öncesindeki ve sonrasındaki değişimleri incelemek üzere gruplandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Lu-177 PSMA has the potential to be a very effective treatment for advanced prostate cancer. The main objectives of this study were to determine whether there is a connection between ERCC2 gene variants, Lu-177 PSMA treatment and the expression levels of miRNA-182 and miRNA-187. This study was conducted on 57 patients. 50 patients were grouped according to whether they received treatment or not, and 7 patients were grouped to examine the changes before and after Lu-177 PSMA treatment.