Türkiyede'ki meyve yarasası Rousettus aegyptiacus (geoffroy, 1810) ve yayılışı (mammulia: chiroptera)
Fruit bat Rousettus aegyptiacus (geoffroy, 1810) in Turkey and its distribution (mummulia: chiroptera)
  1. Tez No: 83429
  2. Yazar: ŞENOL AKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TÜRKİYE'DEKİ MEYVE YARASASI Rousettus aegyptiacus (Geoffroy, 1810) ve YAYILIŞI (MAMMALIA: CHIROPTERA) Şenol Akgöz Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. İrfan ALBAYRAK Jüri : Prof. Dr. Metin AKTAŞ Doç. Dr. Erkut KIVANÇ Bu çalışmada, 1997 ile 1998 yılları arasında Akdeniz bölgesinden alınan 1 meyve yiyen yarasa örneği ile bölgeden daha önce toplanan 35 örnek değerlendirilmiştir. Bu türün ayırıcı özelliği, habitatı, kürk rengi, ölçüleri ve kayıt yerleri verilmiş, karşılaştırma ve değerlendirme sonucu örneklerimizin nominatif alttürü temsil ettiği tesbit edilmiştir. Ticari önemi olan bazı meyvelere verdiği zarar gerekçesiyle meyve yarasası topluca imha edilmektedir. Türkiye'de nesli tükenmekte olan bu türün son durumu ve korunması ile ilgili önlemler bu çalışmada belirlenmiştir. 1999, 29 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Meyve yarasası, Rousettus aegyptiacus, yayılış, koruma, Türkiye
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis FRUIT BAT Ron sett us aegyptiacus (Geoffrey, 1810) IN TURKEY and ITS DISTRIBUTION (MAMMALIA: CHIROPTERA) Şenol Akgöz Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Biology Department Supervisor : Prof. Dr. İrfan ALBAYRAK Jury : Prof. Dr. Metin AKTAŞ Assoc. Prof. Dr. Erkut KIVANÇ In this study, 35 specimens of fruit bat obtained from Turkish Mediterranean Region before and one specimen caught from the same region between 1997 and 1998, were evaluated. Diagnostic characters, habitat, fur colour, measurements and collecting localities for this species were given and comparisons and evaluations show that our specimens have represented the nominate form. This bat has been killed in order to harmful for some fruit which is commercial important. 1999, 29 pages Key Words : Fruit bat, Rousettus aegyptiacus, distribution, conservation, Turkey