Broyler rasyonlarına katılan kuru mayanın (saccharomyces cerevisiae) besi performansı üzerine etkisi
A Research on the effects of dry yeast (saccharomyces cerevisiae) in broiler diets fattening performance
  1. Tez No: 83428
  2. Yazar: NERMİN AKSÜMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİBE ÇALIŞKANER, DOÇ. DR. ŞAFAK POLATSU, DOÇ. DR. ERGÜN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 29
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BROYLER RASYONLARINA KATILAN KURU MAYANIN {Saccharomyces cerevîsiae) BESl PERFORMANSI ÜZERİNE ETKİSİ Nermin AKSUM ER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Sahibe ÇALIŞKANER Jüri : Doç. Dr. Şafak POLATSÜ Doç. Dr. Ergün DEMİR Bu araştırmada, 144 adet günlük broyler Ross-PM3 civciv“Tesadüf Blokları Deneme Deseni”ne göre, her birisi 6 tekerrür içeren 3 deneme grubuna tesadüfi olarak dağıtılmıştır. Deneme gruplarının rasyonlarına, başlangıç periyodunda ( 0-3 hafta) % 4.0, 2.0, 0.0 balık unu ile sırasıyla % 0.0, 2.0, 4.0 kuru maya (Saccharomyces cerevîsiae); büyüme periyodunda (3-6 hafta ) % 2.0, 1.0, 0.0 balık unu ile sırasıyla % 0.0, 1.0, 2.0 kuru maya deneme rasyonlarına katılmıştır. % 0.0 maya içeren gruplar kontrol olarak alınıp diğer gruplar onunla karşılaştırılmıştır. Deneme boyunca yapılan haftalık tartılarla canlı ağırlıklar ve yem tüketimleri saptanmış, kuru mayanın besi performansına etkisi incelenmiştir. Elde edilen araştırma sonuçlarına göre ; 0-6 haftalık dönemde ortalama canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yem değerlendirme sayısı, sıcak karkas ağırlığı ve sıcak karkas randımanı ( % ) değerleri sırası ile 2.060 kg, 2.033 kg, 2.059 kg ; 2.016 kg, 1.990 kg, 2.006 kg; 3.474 kg, 3.407 kg, 3.432 kg ; 1.724, 1.714, 1.712 ; 1.5360 kg, 1.4687 kg, 1.5059 kg ve % 73.7292, % 72.5858, % 72.9144 ile 0-3 ve 3-6 haftalık dönemlerde beher kg ağırlık artışı için yem maliyeti sırası ile 119.379 TL, 119.447 TL, 114.045 TL; 138.094 TL, 134.941 TL, 134.269 TL olarak bulunmuştur. İncelenen kriterler bakımından gruplar arasında istatistiksel önemli bir farklılık bulunmamıştır ( P > 0.05 ). 1999, 22 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Kuru maya, broyler rasyonları, canlı ağırlık, yem tüketimi, yem değerlendirme sayısı, besi performansı.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON THE EFFECTS OF DRY YEAST {Saccharomyces cerevisiae) IN BROILER DIETS FATTENING PERFORMANCE Nermin AKSÜMER Ankara University Graduate School of Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor : Prof. Dr. Sahibe ÇALIŞKANER Jury : Assoc. Prof. Dr. Şafak POLATSÜ Assoc. Prof. Dr. Ergün DEMİR In this research, 144 day old broiler Ross-PM3 chicks were randomly distributed into 3 experimental groups that each has 6 replicates according to“ Randomized Blocks Design”. During the initial period (0-3 weeks ) 4.0, 2.0, 0.0 % fish meal and 0.0, 2.0, 4.0 % dry yeast (Saccharomyces cerevisiae) were added respectively in the starter diets of experimental groups; during the grower period (3-6 weeks ) 2.0, 1.0, 0.0 % fish meal and 0.0, 1.0, 2.0 % dry yeast were added to experimental diets. The groups containing 0.0 % dry yeast were considered control and the others were compaired with these groups. During the trial ; live weights and feed intake, feed consumptions were determined weekly and the effects of dry yeast on the fattening performance were investigated. According to the results obtained at the end of the 0-6 weeks experimental period; average live weight, live weight gain, feed consumption, feed efficiency ratio, hot carcass and dressing percentage values of broilers 2.060 kg, 2.033 kg, 2.059 kg ; 2.016 kg, 1.990 kg, 2.006 kg; 3.474 kg, 3.407 kg, 3.432 kg ; 1.724, 1.714, 1.712 ; 1.5360 kg, 1.4687 kg, 1.5059 kg and 73.7292%, 72.5858%, 72.9144% with 0- 3 and 3-6 weeks experimental periods feed costs per kg weight gain volues of broilers 119.379TL, 119.447TL, 114.045TL; 138.094TL, 134.941TL, 134.269TL were found for the groups respectively. No significant differences were obtained among the groups for the criteria investigated ( P > 0.05 ). 1999, 22 pages KEY WORDS : Dry yeast, broiler rations, live weight, feed consumption, feed efficiency, fattening performance.