Erdek Körfezi (Marmara Denizi güneybatısı) kuaterner çökellerinin nannoplankton yayılımı
The Distrubution of nannoplankton of quaternary sediments, gulf of Erdek (southwest of Marmara sea)
- Tez No: 83430
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDİA TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ERDEK KÖRFEZİ ( MARMARA DENİZİ GÜNEYBATISI ) KUATERNER ÇÖKELLERİNİN NANNOPLANKTON YAYILEMI Birkan ALAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilimdalı Danışman : Prof. Dr. Vedia TOKER Jüri : Prof. Dr. Vedia TOKER Prof. Dr. Mustafa ERGİN Doç. Dr. Sevinç ALTINER Bu incelemede Erdek Körfezi' ndeki Güncel Çökellerin, nannoplanktonlara dayanarak biyostratigrafi çalışması yapılmıştır. Çalışma alanında 6 sondaj ve 30 grab dan alınan, toplam 113 örnek incelenmiştir. Kil, süt, kum ve çakıl litoloj isindeki örneklerde 17 nannoplankton cinsine ait 41 tür tanımlanmıştır. Bu türlerle Emiliania huxleyi Zonu ( Geç Pleyistosen - Holosen ) tanımlanmıştır. Tanımlanan nannoplankton zonu, Akdeniz, Karadeniz ve diğer ülke denizlerinde yapılan benzer çalışmalarla kaşılaştınlmıştır. Yüzey ve karot örnekleri sayısal olarak değerlendirilmiş, toplam fert sayısı ile karbonat oranı karşılaştırılırken, İncelenen örneklerde yaygın olarak bulunan Emiliania huxleyi ve Gephyrocapsa oceanica türleride birbiri ile karşılaştırılarak aralarındaki benzerlikler ve farklılıklar ortaya konmuştur. 1999, Sayfa : 108 ANAHTAR KELİMELER : Nannoplankton, Holosen, Erdek Körfezi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M. Sc Thesis THE DISTRUBUTCONOF NANNOPLANKTON OF QUATERNARY SEDIMENTS, GULF OF ERDEK ( SOUTHWEST OF MARMARA SEA ) Birkan ALAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor : Prof. Dr. Vedia TOKER Jury : Prof. Dr. Vedia TOKER Prof. Dr. Mustafa ERGİN Assoc. Prof. Dr. Sevinç ALTINER In this investigation, based upon the nannoplanktons the biostratigraphic study of the Holocene sediments in Gulf of Erdek was carried out. In the study area, totally 113 samples obtained from 6 drills and 30 grabs were examinated. Within the samples of clay, silt, sand and gravel type litology, the 41 species belong to 17 nannoplankton genera were identified. With the aid of these species the Emiliania huxleyi Zone ( Late Pleistocene - Holocene ) was established. The identified nannoplankton zone was correlated with similar studies carried out in Mediterranean, Black Sea and other world seas. The grab (surface) and core samples were numurically evaluated, the total nannoplankton number and carbonate ratio was correlated also in the examinated samples by the correlation of widely presence of the Emiliania huxleyi and Gephyrocapsa oceanica species, the similarities and differences were identified. 1999, 108 pages Key Words : Nannoplankton, Holocene, Gulf of Erdek