Eber Gölü florası (Afyonkarahisar)
Eber Lake flora (Afyonkarahisar)
- Tez No: 834292
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARGIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Eber Gölü Florasının araştırılmasında 66 familyaya ait 230 cins ve bu cinslere bağlı 339 tür ve türaltı takson tespit edilmiştir. Familyalardan 1 tanesi Pteridophyta (Eğreltiler) kalan 65 tanesi ise Magnoliophyta (Kapalı Tohumlu Bitkiler) aittir. Tespit edilen taksonların flora bölgelerine göre dağılımı şöyledir: Avrupa- Sibirya elementi 41 adet, İran-Turan elementi 29 adet ve Akdeniz elementi (Doğu Akdeniz dahil) 16 adettir. Flora bölgeleri bilinmeyen taksonların sayısı ise 253' tür. Araştırma alanında tespit edilen taksonların 14 tanesi endemiktir. Bu 14 endemik bitkilerden 1 tanesi olan Thermopsis turcica, Dünyada sadece Eber Gölü ile Akşehir Gölünün batısında doğal yayılış göstermektedir.
Özet (Çeviri)
During the study of the Flora of Eber Lake, 230 genera belonging to 66 families and 339 species and subspecies taxa belonging to these genera were identified. One of the families belongs to Pteridophyta (Ferns) and the remaining 65 belong to Magnoliophyta (Angiosperm Plants). The distribution of the detected taxa according to the flora regions is as follows: The Euro-Siberian element is 41, the Iranian-Turanian element is 29, and the Mediterranean element (including the East Mediterranean) is 16. The number of those whose flora regions are unknown is 253. Thermopsis turcica, one of these 14 endemic plants, spreads naturally only in the west of Eber Lake and Akşehir Lake in the world.