Assessment of pediatric liquid medication dosing errors and the satisfaction with information about medicines among family caregivers
Pediatrik sıvı ilaç dozaj hatalarının ve aile bakım veren bireylerin ilaçlarla ilgili bilgi memnuniyetinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 834305
  2. Yazar: SOZ HARDI MUSTAFA BAKHTYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. ABDIKARIM MOHAMED ABDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Arka Plan ve Amaç: Pediyatrik popülasyonda sıvı ilaçların doğru dozajının sağlanması, hem tedavi etkinliği hem de hasta güvenliği açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, pediatrik hastalarda sıvı ilaç dozlama hatalarının yaygınlığını ve ilişkili faktörleri, ayrıca sağlık hizmeti sağlayıcıları tarafından sağlanan ilaçla ilgili bilgilerden ebeveynlerin memnuniyetini araştırmaktır. Tasarım: 8 yaş altı çocuklara sıvı ilaç uygulayan 18 yaş üstü ebeveynleri veya yasal vasileri içeren kesitsel bir çalışma gerçekleştirildi. Minimum örneklem büyüklüğü 397 katılımcı olarak belirlendi. Ebeveynlerin danışmanlık bilgilerinden memnuniyeti SIMS anketi kullanılarak değerlendirildi. Dozajın doğruluğu, ebeveynden 2,5 ml, 5 ml ve 7 ml sıvı parasetamol ölçüsü istenerek ve kalibre edilmiş silindirler kullanılarak standart dozla karşılaştırılarak değerlendirildi. Dozlama hataları, reçete edilen dozlardan ≥%20 sapma olarak tanımlandı. Verilerin toplanmasından önce etik onay ve yazılı onam alınmıştır. İstatistiksel analiz SPSS versiyon 25 kullanılarak yapıldı. Bulgular: Toplam 397 hasta ailesi yanıt verdi. Genel olarak %49'u kadındı ve bu kadınların %93'ü çocuğun annesiydi. Ankete katılanların %90'ından fazlası çocuklarına yönelik ilaçların endikasyonları, dozaj teknikleri ve süreleri hakkında bilgi sahibi olduklarını bildirdi. Ebeveynler kendilerini eğitmek için hem eczacıların hem de doktorların (%31) olduğunu bildiriyor hastalıkları veya ilaçları ile ilgili. Sıvı ilaçların uygulanması sırasında toplam %46'sı kaşık veya doz kap kullandığını bildirdi. Ebeveynlerin 2,5 ml, 5 ml ve 7 ml'lik doz ölçümü değerlendirmesinin ardından sırasıyla aşağıdaki okumalar (ortalama±SS, (aralık)) elde edildi: 3,64±1,067 (2-7); 5,57±1,24 (3-12); 8,49±1,846 (4-17). Sonuç: Türkiye'de ebeveynler arasında yanlış dozlama uygulamalarının yaygınlığı, pediatrik ilaç uygulamasını iyileştirmek için ileri danışmanlık stratejileri ve standartlaştırılmış dozlama araçlarını gerektirmektedir. Sağlık hizmeti sağlayıcılarının ebeveyn bilgisini artırma ve oral şırıngalar gibi standartlaştırılmış araçları teşvik etmedeki rolü, güvenli ve etkili dozlama için hayati öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Background and Objective: Ensuring accurate dosing of liquid medications in pediatric populations is of paramount importance for both treatment efficacy and patient safety. This study aims to investigate the prevalence of liquid medication dosing errors in pediatric patients and associated factors along with parental satisfaction with information about medicine provided by healthcare providers. Design: A cross-sectional study was carried out involving parents or legal guardians over 18 years old who administer liquid medication to children aged ≤8 years. A minimum sample size of 397 participants was determined. Parent's satisfaction with counseling information was evaluated using the SIMS questionnaire. Dosing accuracy was evaluated by requesting the parent's measure of 2.5 ml, 5 ml, and 7 ml of liquid paracetamol and comparing it to the standard dose using calibrated cylinders. Dosing errors were defined as deviations of ≥20% from prescribed doses. Ethical approval and written consent were secured prior to data collection. Statistical analysis was performed using SPSS version 25. Results: Totally 397 patient families responded. Overall 49% were women and 93% of these women were the child's mother. More than 90% of respondents reported being knowledgeable of indications, dosing techniques, and duration of medications for their children. Parents report both pharmacists and physicians (31%) to educate them regarding their disease or medicine. A total of 46% reported that they use spoons or dosing cups during the administration of liquid medications. Following evaluation of parents dose-measuring of 2.5 ml, 5ml, and 7ml the following readings (mean±SD, (range)) were attained respectively: 3.64±1.067 (2-7); 5.57±1.24 (3-12); 8.49±1.846 (4-17). Conclusion: In Turkey, the prevalence of inaccurate dosing practices among parents necessitates advanced counseling strategies and standardized dosing tools to improve pediatric medication administration. Healthcare providers' role in enhancing parental knowledge and promoting standardized instruments, like oral syringes, emerges as crucial for safe and effective dosing.