The effect of cycle ergometer with biofeedback on deep sensation in elderly patients with knee osteoarthritis
Biofeedback bisiklet ergometrisinin diz osteoartritli yaşlı hastalarda derin duyu üzerine etkisi
- Tez No: 834306
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF DEVELİ, PROF. DR. GÜLSEREN DERYA AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı geri bildirimli bisiklet ergometresinin gonartrozlu bireylerde derin duyu, titreşim ve pozisyon algısının ve vücut farkındalığının üzerine etkisini belirlemektir. Çalışmaya 25 gönüllü katılmış ve Bisiklet ergometresi grubu (BEG), (n=12) ve kontrol grubu (KG), (n=13) olarak ayrılmıştır. Toplamda Kellgren-Lawrence skoru 1-3 arasında olan kişiler çalışmaya dahil edilmiştir. Gönüllüler çalışmaya katılmadan önce doktor tarafından muayene edilip yönlendirilmiştir. Hastalar Demografik Bilgi Anketi, Diyapazon, Dijital Gonyometre, Yaşlılar için Fiziksel Aktivite Ölçeği, 6 Dakika Yürüme Testi ve The Western Ontario and McMaster Universities Arthritis Index (WOMAC) ile tedavi öncesinde ve sonrasında değerlendirilmiştir. Tüm hastalara haftada 5 gün 3 hafta boyunca Transcutaneous electrical nerve stimulation (TENS) ve ultrason uygulandı ve izometrik egzersizler yaptırıldı. Tens, 20 dakika boyunca modulated tens olarak uygulandı. Ultrasound 5 dakika boyunca kesikli modunda uygulandı. İzometrik egzersizler alt ekstremitelere uygun olacak şekilde yapıldı. Ek olarak Bisiklet Ergometresi grup(BEG) 3 hafta, haftada 5 gün bisiklet ergometresinde 20 dakika pedal çevirmiştir. Çalışmanın sonucunda PASE ve WOMAC değerlerinde gruplara göre istatistiksel olarak farklılık olduğunu görüldü (p0.05). Sonuç olarak geri bildirimli bisiklet ergometresi, yaşlı bireylerin diz propriosepsiyonu ve fiziksel aktivite düzeylerini iyileştirebildiği gibi osteoartritin neden olduğu durumları da azaltabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to determine the effects of Cycle Ergometer with Biofeedback on deep sensation, physical condition, and body awareness on patients with knee osteoarthritis (KO). Totally 25 volunteers were involved in the study, and they were divided into Cycle Ergometer Group (CEG) (n=12) and Control Group(CG) (n=13). Patients with KO with a Kellgren-Lawrence scale between 1-3 were included in the study. Before the volunteers attended the study, they were examined by the physician and referred to physical therapy. Patients were assessed with Demographic Information Questionnaire, Diapason, Digital Goniometer, Physical Activity Scale for the Elderly (PASE), 6-Minute Walking Test (6MWT), The Western Ontario and McMaster Universities Arthritis Index (WOMAC) before and after interventions. Transcutaneous electrical nerve stimulation (TENS) and ultrasound were applied to all patients. Isometric exercises were performed on all patients five times a week for three weeks. TENS was used as modulated tens for 20 minutes. Ultrasound was used for 5 minutes. Isometric exercises are included for the lower extremities. In addition, the Cycle Ergometer group performed pedaling on the Cycle Ergometer for 20 minutes five times a week for three weeks. The study results showed statistically different vibration, PASE and WOMAC values compared to groups(p0.05). As a result, Cycle Ergometer with Biofeedback can improve individuals' knee proprioception and physical activity levels and decrease conditions caused by osteoarthritis.