Japon bıldırcınlarında anaç ağırlığının bazı verim özellikleri üzerine etkisi
The effects of parent weight on some growth performance in Japanese quail
- Tez No: 834348
- Danışmanlar: PROF. DR. MİKAİL BAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma, Japon bıldırcınlarında (Coturnix coturnix japonica) farklı anaç ağırlıklarının bazı verim özellikleri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Araştırmada kullanılan 460 adet günlük bıldırcın civcivleri ilk iki hafta yavru büyütme kafeslerinde ve 2-5 hafta arası büyütme kafeslerinde yetiştirilmiş, beşinci hafta sonunda canlı ağırlıklarına göre ağır (>310), orta (290-310) ve hafif, (0.05).
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine the effects of different broodstock weights on some yield characteristics in Japanese quail (Coturnix coturnix japonica). The 460 day-old quail chicks used in the research were raised in brood rearing cages for the first two weeks and in rearing cages for 2-5 weeks, and at the end of the fifth week, they were divided into heavy (>310), medium (290-310) and light (0.05). In heavy, medium and light groups, hatchability is 58,94%, 71,61% and 73,95%, fertility rate is 81%, 87,59% and 90,66%, and hatchability is 72,37%, 81,13%, respectively.