Ankara Şehir Hastanesi yenidoğan Yoğun Bakım ünitesi'nde yatışı yapılan 22-26 hafta arasında doğan prematüre bebeklerde retrospektif olarak mortalite ve morbiditenin değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of mortality and morbidity in premature babies born between 22-26 weeks admitted to Ankara City Hospital newborn intensive care unit
- Tez No: 834349
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT TAYMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Amaç: Erken doğum, perinatal mortalite ve morbiditenin en önemli sebeplerinden biridir. Premature derecelendirilmesinde 28 gebelik haftasından daha düşük doğumlar aşırı erken prematüre olarak sınıflandırılmıştır. Özellikle aşırı erken doğum önemli ölçüde hastalık ve ölüm oranları ile ilişkilidir. 22-26 hafta arası doğumlar da“viabilite, yaşayabilirlik sınırı”olarak değerlendirilmektedir. Bu bebekler hayatlarının erken döneminde yaşamlarını yitirmektedir, hayatta kalanlar ise hayatlarının erken ve geç dönemlerinde ciddi morbidite ile karşılaşmaktadır. Bu çalışmada 22-26 hafta arasında (viabilite) canlı doğan ve yenidoğan yoğun bakıma yatışı yapılan premature bebeklerin mortalite sıklığı ve yatış sürecinde karşılaşılan erken dönem morbiditelerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem-Gereçler: Haziran 2021-Mart 2023 arasında Ankara Şehir Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakımda tedavi gören 22-26 hafta arasında canlı doğan yenidoğanlar çalışmaya dahil edildi. Doğum salonunda veya transfer esnasında hayatını kaybeden, dosya bilgilerine ulaşılamayan ve de perinatal konjenital anomalisi olan bebekler dahil edilmedi. Bulgular: Çalışma süresi boyunca taranan 279 prematüre bebeğin 263 tanesi çalışma kriterlerine uygun görülmüştür. Bebeklerin mortalite oranı %70,7; periviabilite sınırı 24,1-25,2 gebelik haftası olarak belirlenmiştir. Gebelik haftası ortalaması 24 hafta, 22 haftalık prematürlerin oranı %17,5; ortalama doğum ağrılığı 691±148,4 gram; en düşük doğum ağırlığı 290 gram; en yüksek doğum ağırlığı 1440 gram olarak saptanmıştır. Hastanede kalış süreleri ex olanlarda ortalama en kısa 14.3 gün; tabucu olanlarda ortalama en uzun 113 gün olarak; 22 hafta doğumlar için ise bu süreler ex olanlarda 5.2 ve taburcu olanlarda 153 gün olarak belirlenmiştir. Tüm hastaların oksijen ve surfaktan desteği aldığı görülmüştür. En sık görülen komplikasyonun PDA ve 2.sırada da sepsis olduğu görüldü. Morbiditeler arasında PDA görülme sıklığı %54,6; HAPDA sıklığı ise %35; sepsis %38.7; osteopeni %28; NEK %8,4; opere NEK %4,6; ROP %15,6 oranlarında saptanmıştır. Sonuçlar: Bu çalışma ile viabilite sınırındaki bebeklerin karşılaşabilecekleri erken dönem sorunlarını belirledik. Son dönemde yenidoğan bakımında yeni tekniklerin ve teknolojik gelişmelerin viabilite sınırındaki bu bebeklerin mortalite ve morbiditesini etkilediği gösterilmektedir. Bunu göstermek; bu bebeklerin izlemini ve hayatlarının geri kalanında karşılaşabilecekleri riskleri belirleyip bunlara yönelik önlem almamızı kolaylaştıracaktır. Çalışmamızda da elde ettiğimiz verilere göre bu mortalite ve morbiditeyi etkileyen en önemli risk faktörü gebelik haftasının küçük olmasıdır. Bilimsel verilerin artması bu bebeklerin mortalite ve morbiditesini azaltabilmek için yeni stratejiler, yeni yaklaşımlar ve ailelere bilgilendirme ve danışmanlık; neonatolog, jinekolog ve aileler arasında fikir birliği sağlamak açısından son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
Aim: Premature birth is one of the most significant contributors to perinatal mortality and morbidity. Premature births occurring before 28 weeks of gestation are classified as extremely preterm. Particularly, extremely premature birth is closely associated with high rates of illness and mortality. Births between 22 and 26 weeks are considered the 'viability threshold.' These infants often do not survive the early stages of life, and those who do face severe morbidity in both early and late stages of life. The aim of this study was to evaluate the frequency of mortality and early-term morbidities encountered during the hospitalization of premature infants born between 22 and 26 weeks of gestation (viability) who were live-born and admitted to the neonatal intensive care unit. Method-Materials: Between June 2021 and March 2023, live-born infants born between 22 and 26 weeks of gestation who were receiving treatment in the Ankara City Hospital Neonatal Intensive Care Unit were included in the study. Infants who passed away in the delivery room or during transfer, those for whom file information could not be accessed, and infants with perinatal congenital anomalies were excluded from the study. Results: During the study period, 263 out of the 279 premature infants screened were found to meet the study criteria. The mortality rate among these infants was 70.7%, and the periviability threshold was determined to be between 24.1 and 25.2 weeks of gestation. The mean gestational age was 24 weeks, with 17.5% of the infants being born at 22 weeks. The average birth weight was 691±148.4 grams, with the lowest birth weight being 290 grams and the highest being 1440 grams. The length of hospital stay was, on average, 14.3 days for infants who did not survive and 113 days for those who were discharged, with similar durations for 22-week gestation infants being 5.2 days for non-survivors and 153 days for those who were discharged. All patients received oxygen and surfactant support. The most common complication observed was PDA (Patent Ductus Arteriosus), followed by sepsis. Among the morbidities, the frequency of PDA occurrence was 54.6%, HsPDA (Hemodynamically significant PDA) occurred at a rate of 35%, sepsis at 38.7%, osteopenia at 28%, NEC (Necrotizing Enterocolitis) at 8.4%, surgical NEC at 4.6%, and ROP (Retinopaty of Prematurity ) at 15.6%. Conclusion: With this study, we have identified the early-term problems that infants at the viability threshold may encounter. Recent advances in neonatal care techniques and technological developments have been shown to impact the mortality and morbidity of these infants. Demonstrating this will facilitate monitoring these infants and taking preventive measures for the risks they may face throughout their lives. According to the data obtained in our study, the most significant risk factor affecting this mortality and morbidity is the small gestational age. Increasing scientific data is crucial for reducing the mortality and morbidity of these infants and for developing new strategies, approaches, and providing information and counseling to families. It is also essential for achieving consensus among neonatologists, obstetricians, and families.