Biyomimetik hidroksiapatit/kitosan/kollajen/ZrO2 ve TiO2 kompozitlerinin elektroforetik depolanması ve incelenmesi
Electrophoretic storage and investigation of biommimetic hydroxiapatite/chitosan/collagen/ZrO2 and TiO2 composites
- Tez No: 834347
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKİ KARAHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Vücuda entegre edilen malzemeler biyomalzeme olarak adlandırılır. Biyomalzemeler üretilirken doğadaki varlıklardan esinlenip model alınarak yapılan alet ve mekanizmalar biyomimetik olarak tanımlanır. Cerrahide en çok kullanılan metalik biyomalzemelerden biri olan CoCrMo, altlık olarak kullanılmıştır. CoCrMo'nin dokulara doğrudan bağlanmasının zor olmasından dolayı kemiğin yapısına en yakın olan kalsiyum fosfat grubundan hidroksiapatit (HA) ve bağlanma yeteneği, biyouyumluluğu, antibakteriyel gibi özelliklerinden dolayı polimer sınıfından kitosan (CTS) katkılanarak biyokompozit kaplamalar üretilmiştir. Farklı moleküler ağırlıklara sahip kitosan katkısı ile en uygun hidroksiapatit/kitosan oranı belirlenip nihai hedef olan Anahtar kelime sahidroksiapatit/kitosan/kollajen/ZrO2 ve hidroksiapatit/kitosan/kollajen/TiO2 biyokompozit kaplamalar üretilmiştir. Bu kaplamalar ultrasonik destekli elektroforetik depolama yöntemiyle yapılmıştır. Üretilen biyokompozit kaplamaların kristalografik yapıları, yüzey morfolojileri, korozyon koruma özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Materials integrated into the body are called biomaterials. When producing biomaterials, tools and mechanisms inspired by and modeled on creatures in nature are defined as biomimetics. CoCrMo, one of the most widely used metallic biomaterials in surgery, was used as a substrate. Due to the difficulty of direct binding of CoCrMo to the tissues, biocomposite coatings have been produced by doping hydroxyapatite (HA) from the calcium phosphate group closest to the bone structure and chitosan (CTS) from the polymer class due to its binding ability, biocompatibility and antibacterial properties. The most suitable hydroxyapatite/chitosan ratio was determined with chitosan additive with different molecular weights and the final target hydroxyapatite/chitosan/collagen/ZrO2 and hydroxyapatite/chitosan/collagen/TiO2 biocomposite coatings were produced. These coatings were made by ultrasonic assisted electrophoretic deposition method. The crystallographic structures, surface morphologies and corrosion protection properties of the produced biocomposite coatings were investigated.