Doğumda algılanan destekleyici bakım ve doğum hafızası arasındaki ilişki
The relationship between perceived supportive care at birth and birth memory
- Tez No: 834367
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı, kadının doğum eyleminde verilen destekleyici bakıma ilişkin algısıyla doğum hafızası arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu araştırma, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türdedir. Araştırmanın örneklemini 1 Mayıs-1 Ekim 2022 tarihleri arasında Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'nde doğum yapmış olan 263 primipar anne oluşturmaktadır. Veriler, annelerin kişisel bilgi formu, Doğumda Verilen Destekleyici Bakıma İlişkin Kadının Algısı Ölçeği (DVDBİKAÖ) ve Doğum Hafızası ve Hatırlama Ölçeği (DHHÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tek yönlü varyans analizi (ANOVA), bağımsız gruplar t testi, Pearson korelasyon analizleri kullanılmıştır. Araştırmaya katılan annelerin yaş ortalaması 25,76±4,45, eşlerinin yaş ortalaması ise 29,12±4,15 olarak hesaplanmıştır. Katılımcıların 126'sının (%47,9) üniversite ve üzeri eğitim düzeyine sahip olduğu, kadınların 133'ünün (%50,6), eşlerinin 258'inin (%98,1) çalıştığı, kadınların 244'ünün (%92,8) sosyal güvencesinin bulunduğu, 159'unun (%60,5) ilde yaşadığı, 205'inin (%77,9) aylık gelir durumunun orta düzeyde olduğu, 26'sının (%9,9) sigara 3'ünün (%1,1) alkol kullandığı bildirilmiştir. Evlilik yılı ortalamaları 3,01±2,70 olup annelerin 214'ü (%81,4) eşleri ile olan ilişkilerini iyi, 47'si (%17,9) orta ve 2'si (%0,8) kötü olarak tanımlamıştır. Annelerin 128'inin (%48,7) bebeğinin cinsiyeti kız, 135'inin (%51,3) erkektir. Ailelerin %98,9'u bebeklerinin cinsiyetinden memnun olduğunu ifade etmişlerdir. Annelerin 255'inin (%97) gebe kalmayı istediği ve 247'sinin (% 93,9) gebeliklerinin planlı olduğu belirlenmiştir. Araştırmaya katılan annelerin DVDBİKAÖ toplam puan ortalamasının 109,38±12,61, kadınların rahat hissetmesini sağlayan davranışlar alt boyut puan ortalamasının 47,88± 7,60, kadınları bilgilendirici davranışlar alt boyut puan ortalamasının 24,30± 3,33, kadınları rahatsız edici davranışlar alt boyut puan ortalamasının 37,20± 4,77 olduğu saptanmıştır. DHHÖ toplam puan ortalamasının 82,33±13,94, Duygusal Hafıza Alt Ölçeği puan ortalamasının 7,68±3,49, Ambivalan Duygusal Hafıza Alt Ölçeği puan ortalamasının 7,68±3,49, Hafızanın Merkezliliği Alt Ölçeği puan ortalamasının 18,31±5,01, Tutarlılık ve Tekrar Yaşama Alt Ölçeği puan ortalamasının 24,36±5,42, Duyusal Hafıza Alt Ölçeği puan ortalamasının 17,32±4,57 ve İstemsiz Hatırlama Alt Ölçeği puan ortalamasının 6,82±3,11 olduğu tespit edilmiştir. Doğumda verilen destekleyici bakıma ilişkin kadının algısı ile doğum hafızası ve hatırlama ölçeği puanları arasında anlamlı bir ilişki olmadığı saptanmıştır (r= ,03, p>,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the woman's perception of the supportive care given during labor and birth memory. This research is descriptive and relationship-seeking. The sample of the research consists of 263 primiparous mothers who gave birth at Konya Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Hospital between 1 May and 1 October 2022. Data were collected using the mothers' personal information form, the Women's Perception Scale on Supportive Care Given at Birth (DVDBİKAÖ) and the Birth Memory and Recall Scale (DHHS). One-way analysis of variance (ANOVA), independent groups t test, and Pearson correlation analyzes were used to analyze the data. The average age of the mothers participating in the research was calculated as 25,76±4,45, and the average age of their spouses was 29,12±4,15. 126 (47,9%) of the participants had a university level of education or higher, 133 (50,6%) of the women and 258 (98,1%) of their spouses were working, 244 (92,8%) of the women were employed. ) have social security, 159 (60,5%) live in the province, 205 (77,9%) have a moderate monthly income, 26 (9,9%) smoke, and 3 (1%) smoke. 1) It was reported that he used alcohol. The average number of years of marriage is 3,01±2,70, and 214 (81,4%) of the mothers described their relationship with their spouses as good, 47 (17,9%) as medium and 2 (0,8%) as bad. The gender of the babies of 128 (48,7%) mothers is female and 135 (51,3%) are male. 98,9% of the families stated that they were satisfied with the gender of their babies. It was determined that 255 (97%) of the mothers wanted to become pregnant and 247 (93,9%) of them had planned pregnancies. DVDBİKAÖ total score average of the mothers participating in the research was 109,38±12,61, behaviors that make women feel comfortable sub-dimension average score was 47,88± 7,60, behaviors that informed women sub-dimension average score was 24,30± 3,33, behaviors that made women feel uncomfortable sub-dimension average score was 24,30± 3,33, The average score of the behaviors subscale was found to be 37,20± 4,77. DHHÖ total mean score is 82,33±13,94, Emotional Memory Subscale mean score is 7,68±3,49, Ambivalent Emotional Memory Subscale mean score is 7,68±3,49, Memory Centrality Subscale mean score is 18,31. It was determined that the mean score of the Coherence and Reliving Subscale was 24,36±5,42, the mean score of the Sensory Memory Subscale was 17,32±4,57, and the mean score of the Involuntary Recall Subscale was 6,82±3,11 has been made. It was determined that there was no significant relationship between the woman's perception of the supportive care given at birth and the birth memory and recall scale scores (r = ,03, p > ,05).