The effect of the refugee crisis and the role of the media on rising populism in Europe
Mülteci krizinin ve medyanın Avrupa'da yükselen popülizme etkisi
  1. Tez No: 834366
  2. Yazar: RUMEYSANUR KARABAĞ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA ÖZGÜR ÜNAL ERİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Avrupa son yıllarda kritik bir dönüşüm sürecinden geçiyor. Özellikle 2015 sonrası mülteci krizi, Avrupa'nın kültürel, kimlik ve siyasi dinamikleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olmuştur. Yükselen popülizm eğilimleri ve popülist siyasetçilerin söylemleri de bunları doğruluyor. Krizlerde yükselme eğiliminde olan popülist partilere veya hareketlere verilen destek, mülteci krizinden sonra zirve yaptı. AfD bu popülist partilerin en belirgin örneğidir. Popülizmin çok fazla mülteci almayan ülkelerde bile yükselen bir trend olması medyanın etkisini kanıtlıyor. Özellikle mülteci krizi sonrasında medyada yer alan konular ve bu konuların gündemi yoğun bir şekilde işgal etmesi güvenlik kaygısı ve ekonomik kaygılara yol açmıştır. Bu da, halkı popülist partileri daha fazla desteklemeye itmiştir. Ayrıca popülist liderler tarafından sosyal medyanın etkin kullanımı yeni bir siyasal iletişim yolu oluşturmuş ve farklı gruplara ulaşmayı kolaylaştırmıştır.
Özet (Çeviri)
Europe has been going through a critical transformation process in recent years. In particular, the post-2015 refugee crisis has had a significant impact on Europe's cultural, identity, and political dynamics. Rising populism trends and the rhetoric of populist politicians also confirm these. Support for populist parties or movements, which tends to rise in crises, peaked after the refugee crisis. AfD is the most prominent example of these populist parties. On the one hand, the fact that populism is a rising trend even in countries that do not receive many refugees proves media influence. Specifically, after the refugee crisis, the topics covered by the media and their frequent occupation of the agenda caused security and economic concerns. As a result, it pushed the public to support populist parties more. In addition, the effective use of social media by populist leaders has created a new way of political communication and made it easier to reach different groups.