Riskli yaş grubu gebelerde prenatal bağlanma ve risk algısı
Prenatal attachment and risk perception in pregnant women in a high-risk age group
  1. Tez No: 834377
  2. Yazar: RAİFE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTEN ARIÖZ DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma, riskli yaş grubu gebelerde prenatal bağlama ve risk algısını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı tipte yürütülen araştırmanın örneklemini Nisan 2022- Aralık 2022 tarihleri arasında Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi gebe polikliniğine başvuran 213 gebe (18-19 yaş grubu: 71, 20-34 yaş grubu 71, 35 yaş ve üstü: 71) oluşturmuştur. Araştırma verileri Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Prenatal Bağlanma Envanteri (PBE) ve Gebelikte Risk Algısı Ölçeği (GRAÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizleri IBM-SPSS V24 paket programında yapılmıştır. İstatiksel analizlerde, Independent Samples T test, Mann Whitney U, One Way ANOVA ve Kruskal Wallis H analizleri kullanılmıştır. Ölçek puanları arasındaki ilişkinin incelenmesinde ise“Spearman”ve“Pearson-x2”Korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine prenatal attachment and risk perception in pregnant women in a high-risk age group. The sample of this descriptive study consisted of 213 pregnant women (71 women in the 18-19 age group, 71 women in the 20-34 age group, 71 women in the 35 and older age group) who sought treatment in the Pregnancy Outpatient Clinic of Hatay Training and Research Hospital between April 2022 and December 2022. Data were collected through the Socio-Demographic Form, the Prenatal Attachment Inventory (PAI), and the Risk Perception in Pregnancy Scale (RPPS). IBM-SPSS V24 package program was utilized for the statistical analyses of the data. Statistical analyses included Independent Samples T-test, Mann Whitney U, One-Way ANOVA, and Kruskal Wallis H analyses. The relationship between the scale scores was determined using Spearman's and Pearson-x2 correlation analysis.